Ogłoszenie o możliwości składania wniosków o stypendium szkolne na rok szkolny 2024/2025

Wójt Gminy Suwałki informuje, że istnieje możliwość ubiegania się o stypendium szkolne dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Suwałki z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Wnioski należy składać do 16 września 2024 r. w Biurze Obsługi Interesanta w budynku Urzędu Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki lub w pok. nr 116.

Dochód uprawniony do otrzymania stypendium szkolnego nie może przekroczyć kwoty 600,00 zł netto na osobę w rodzinie.

Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej www.gmina.suwalki.pl, a także w pok. nr 116 w budynku Urzędu Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki.

Do wniosku należy dołączyć:

• zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości dochodu netto z zakładu pracy (z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku),
  • zaświadczenie albo oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
  • zaświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w ha przeliczeniowych lub aktualny nakaz płatniczy,
  • zaświadczenie z Urzędu Pracy o otrzymywanych świadczeniach dla bezrobotnych albo oświadczenie,
  • przelewy lub przekazy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą do ich płacenia na rzecz innych osób lub pobierają alimenty,
  • odcinek z renty lub emerytury,
  • oświadczenie o dochodach uzyskanych z pracy dorywczej,
  • zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu z tytułu pobierania diety sołeckiej/radnego w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Oświadczenie powinno kończyć się deklaracją o następującej treści:

„Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Dochód z gospodarstwa rolnego wynosi 345/ha przeliczeniowy.

Wnioskodawcy przedstawiają informację o dochodach uzyskanych w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku,   bądź – w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym dochód ten utracono.

Stypendium szkolne przyznawane jest w formie refundacji poniesionych kosztów, w związku z tym istnieje konieczność zbierania faktur/rachunków (wystawionych na wnioskodawcę) za poniesione koszty na cele edukacyjne. Paragony nie będą brane pod uwagę.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla obywateli Ukrainy

Obywatelowi Ukrainy przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 53 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U z 2024 r. poz.167 z późn. zm.), spełniającemu warunki określone w tej ustawie, mogą być przyznawane świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym – stypendium szkolne, zasiłek szkolny (o zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku).

Wniosek o świadczenia składa osoba uprawniona, jej przedstawiciel ustawowy, opiekun tymczasowy albo osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Wniosek o przyznanie prawa do pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego jak i zasiłku szkolnego winien być sporządzony w języku polskim.

Szczegółowe informacje w sprawie stypendium szkolnego można uzyskać w Urzędzie Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki, tel.: 87 565 93 42.

Krzysztof Andrzej Gwaj

/-/

Z up. Wójta

Wniosek na stypendium szkolne.doc (104KB)