Autor: administrator

Jesteśmy jednym z laureatów 8. edycji programu #WzmocnijSwojeOtoczenie!

Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. grantowi zrealizowany zostanie projekt zakupu i montażu trzech lamp hybrydowych wykorzystujących energię słoneczną i wiatrową. Dwie lampy zostaną zamontowane w miejscowości Poddubówek, a jedna w Gawrych Rudzie.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób odwiedzających obie miejscowości. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie zwiększy komfort korzystania z przestrzeni publicznej po zmroku, a zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwoli ograniczyć wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne lub modernizują istniejącą sieć. Celem programu jest wsparcie projektów z zakresu rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, poprawy bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej, ochrony środowiska oraz zwiększania efektywności energetycznej.

W ośmiu edycjach programu PSE przyznały już ponad 1500 grantów o łącznej wartości 33,2 milionów złotych.

Więcej o programie i jego organizatorze znajdziecie na:

🔗 www.wzmocnijotoczenie.pl
🔗 www.energetycznykompas.pl
🔗 www.pse.pl/home

Nowoczesne oświetlenie hybrydowe w Poddubówku i Gawrych Rudzie!

Jesteśmy jednym z laureatów 8. edycji programu #WzmocnijSwojeOtoczenie! Dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zrealizujemy projekt tworzący nowe miejsce spotkań i odpoczynku dla mieszkańców.

W ramach przedsięwzięcia zakupionych i zamontowanych zostanie 6 betonowych ławek z drewnianymi siedziskami, wykonane zostaną nowe nasadzenia z niskich roślin zielonych oraz zamontowane zostaną 3 stojaki na rowery. Dzięki realizacji projektu powstanie estetyczna i funkcjonalna przestrzeń sprzyjająca odpoczynkowi, integracji mieszkańców oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne lub modernizują istniejącą sieć. Celem programu jest wsparcie projektów z zakresu rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, poprawy bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej, ochrony środowiska oraz zwiększania efektywności energetycznej.

W ośmiu edycjach programu PSE przyznały już ponad 1500 grantów o łącznej wartości 33,2 milionów złotych.

Więcej o programie i jego organizatorze znajdziecie na:

🔗 www.wzmocnijotoczenie.pl
🔗 www.energetycznykompas.pl
🔗 www.pse.pl/home

Powstanie nowe miejsce spotkań i odpoczynku w Gawrych Rudzie!

 

W dniu 29 kwietnia podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Edukacja włączająca w jednostkach oświatowych MOF Suwałki” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk ZIT MOF Suwałk. Umowę w imieniu miasta podpisał Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, z Urzędu Gminy Suwałki – Krzysztof Gwaj – Zastępca Wójta, Urząd Marszałkowski reprezentował Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym oraz Bogdan Dyjuk – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Przy podpisaniu umowy uczestniczyli także członkowie Sejmiku Województwa Podlaskiego – Cezary Cieślukowski – Przewodniczący i Anna Naszkiewicz-Wiceprzewodnicząca.

Wnioskodawca: Miasto Suwałki

Partner projektu: Gmina Suwałki

Całkowita wartość projektu: 16 510 377,86 zł

Dofinansowanie UE: 15 684 836,86 zł

Wkład własny: 825 541,00 zł

Okres realizacji projektu: 01.04.2026-31.03.2028

Projektem zostaną objęte 22 jednostki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki, tj. wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe (w tym oddziały przedszkolne funkcjonujące w tych szkołach), szkoły ponadpodstawowe (licea, technika, szkoły branżowe), oraz 4 szkoły podstawowe dla których organem prowadzącym jest Gmina Suwałki (w tym oddziały przedszkolne funkcjonujące w tych szkołach).

Projektem objętych zostanie 3323 dzieci/uczniów (1778 dziewcząt, 1545 chłopców) oraz 336 nauczycieli (297 kobiet, 39 mężczyzn).

Projekt będzie skierowany do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe), w tym do dzieci/uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji, ze środowisk marginalizowanych oraz wykluczonych społecznie, dla których zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia.

Wsparcie w ramach projektu będzie skierowane również do nauczycieli, którzy będą mogli uzupełnić swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w studiach podyplomowych, szkoleniach, kursach.

W ramach realizacji projektu planowane jest bezpośrednie wsparcie ww. przedszkoli i szkół, tj. dzieci/uczniów i nauczycieli, ukierunkowane na pomoc we wdrożeniu edukacji włączającej poprzez tworzenie rozwiązań wspierających kształcenie dostosowane do zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci/uczniów, w tym wynikających z niepełnosprawności.

Głównym celem projektu będzie dążenie do zagwarantowania pełnej dostępności edukacji dzieciom/uczniom, równych warunków rozwoju, w tym w szczególności dzieciom/uczniom z niepełnosprawnościami, poprzez elastyczne metody uczenia się, które pozwolą przygotować ich do samodzielności w życiu dorosłym.

Działania w ramach projektu będą wspierać edukację włączającą na wszystkich poziomach kształcenia.

Planowane są działania wspierające edukację włączającą, w których będą brały udział dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach projektu planowane są do realizacji następujące zadania (zgodnie z zasadami wdrażania edukacji włączającej): 

  • dodatkowe zajęcia, w tym m.in. rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe (robotyka, programowanie), zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przygotowujące uczniów do egzaminu ósmoklasisty oraz matury (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia dla dzieci/uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym zajęcia specjalistyczne (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia kształtujące kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci/uczniów, zajęcia z edukacji prozdrowotnej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • wsparcie psychologiczne dzieci/uczniów (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zatrudnienie asystenta dziecka/ucznia z niepełnosprawnościami (Miasto Suwałki);
  • doskonalenie zawodowe nauczycieli ukierunkowane na doskonalenie związane z wdrażaniem edukacji włączającej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • wyposażenie pracowni – zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i sprzętu, w celu dostosowania jednostek oświatowych do wdrażania edukacji włączającej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • dostosowanie jednostek oświatowych do zasad dostępności do usług edukacyjnych – prace remontowe w 8 jednostkach oświatowych na terenie Miasta Suwałk polegające na dostosowaniu budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (schodołazy w Przedszkolach: 1, 2, 5, 6, 8, 10; przebudowa schodów wejściowych w SP7; SP5 – podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie wejścia do szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych; dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych w Przedszkolu nr 10).

 

 

W dniu 29 kwietnia podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Edukacja włączająca w jednostkach oświatowych MOF Suwałki” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk ZIT MOF Suwałk

logotypy

Projekt pn. „Centrum integracji i aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych – rozwój infrastruktury służącej integracji społecznej i aktywizacji seniorów lub osób niepełnosprawnych

Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Priorytetu IV. Przestrzeń społeczna wysokiej jakości, Działania 4.4 Zintegrowane terytorialnie inwestycje społeczne.

Projekt ma charakter ponadlokalny i obejmuje 2 samorządy wchodzące w skład ZIT MOF Suwałki tj. Miasto Suwałki i Gminę Suwałki.

Zadania i efekty/rezultaty projektu:
W Suwałkach projekt przewiduje przebudowę zniszczonego budynku garażowo-gospodarczego znajdującego się przy ul. Filipowskiej 20 (teren MOPR) na nowoczesny obiekt użyteczności publicznej o powierzchni 483 m2 wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem wyposażenia.
Zaprojektowany układ funkcjonalny budynku zakłada utworzenie m.in.: sali ćwiczeń mogącej również pełnić funkcje sali konferencyjnej, pomieszczeń służących rehabilitacji czy pomieszczeń do prowadzenia warsztatów socjoterapii oraz terapii zajęciowej i indywidualnej, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze i administracji.

W Gminie Suwałki projekt obejmuje przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obecnego budynku mieszkalnego ze zmianą sposobu użytkowania w miejscowości Stary Folwark 46 wraz z jego wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu przyległego z elementami małej architektury.  Budynek będzie jednokondygnacyjny, a jego powierzchnia użytkowa po przebudowie wyniesie 253 m2.

Oba ww. obiekty w mieście i gminie Suwałki zostaną dostosowane na potrzeby lokalnych centrów integracji i aktywizacji osób starszych, niepełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.

Projekt zwiększy dostępność usług społecznych w obu samorządach, pozwoli na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów, umożliwi tworzenie grup samopomocowych, kół zainteresowań i klubów, integracji w tym wielopokoleniowej, a ponadto zapewni odpowiednie warunki do integracji i aktywizacji osób starszych, niepełnosprawnych i z niepełnosprawnościami. Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie zajęć dla 50 uczestników w Suwałkach oraz 25 uczestników w Gminie Suwałki z możliwością rozszerzenia oferty w miarę potrzeb. Zajęcia będą dostosowane do zróżnicowanych potrzeb osób korzystających.

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu społecznego, warunków do aktywizacji, integracji, zdrowego stylu życia poprzez rozwój i przystosowanie infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych, niepełnosprawnych i osób z niepełnosprawnościami stwarzającej warunki do aktywnego starzenia się, budowania relacji w społeczności miasta i gminy Suwałki.

Grupy docelowe:
Osoby starsze, niepełnosprawne i z niepełnosprawnościami;
Mieszkańcy obszaru MOF Suwałki tj. miasta i gminy Suwałki.

Całkowity koszt projektu: 8 231 969,66 zł
Całkowita wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 5 554 345,30 zł

Całkowity koszt projektu (Gmina Suwałki): 3 986 513,20 zł
Całkowite dofinansowanie/wysokość wkładu Funduszy Europejskich (Gmina Suwałki Suwałki): 3 210 253,24 zł

Okres realizacji: 25.05.2026 r. – 30.12.2027 r.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt pn. „Centrum integracji i aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych – rozwój infrastruktury służącej integracji społecznej i aktywizacji seniorów lub osób niepełnosprawnych”

Od 1 czerwca do 16 czerwca 2026 r. wybrane gospodarstwa rolne mogą samodzielnie wypełnić formularz badania statystycznego GUS przez Internet. Badanie dotyczy „Zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych” i jest realizowane na terenie całej UE. Formularz dostępny jest na stronie: badaniarolne.stat.gov.pl⁠. Po 16 czerwca dane będą zbierane przez ankieterów statystycznych.

Badanie statystyczne gospodarstw rolnych (formularz R-SGR)

Projekt nr FEPD.02.08-IZ.00-0001/25 pt.: „Wspieranie przystosowania do zmian klimatu poprzez zielono-błękitne inwestycje na terenie MOF Suwałki – I etap”
 
 Miasto Suwałki wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o. oraz Gminą Suwałki realizują projekt w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu I. Region przyjazny środowisku, Działanie 2.8. Zintegrowana terytorialnie adaptacja do zmian klimatu
 
 W dniu 3 marca 2026 r. Miasto Suwałki podpisało w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku umowę o dofinasowanie nr  FEPD.02.08-IZ.00-0001/25-00 do projektu partnerskiego z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o. o. i Gminą Suwałki pt.: „Wspieranie przystosowania do zmian klimatu poprzez zielono-błękitne inwestycje na terenie MOF Suwałki – I etap”.
 W ramach projektu, na obszarze miasta Suwałki powstanie 12 terenów zielonych w postaci m. in. parków miejskich, linearnych i kieszonkowych, a także nastąpi rozbetonowanie i zazielenienie 6 terenów na terenie miasta. Ponadto w ramach projektu zostanie zakupionych 100 sztuk dużych drzew, które zostaną posadzone w różnych lokalizacjach na terenie Suwałk i samochód elektryczny do pielęgnacji powstałych terenów zielonych.. Łączna powierzchnia terenów zieleni zorganizowanej leżącej w granicach administracyjnych Miasta Suwałki wynosi obecnie ok. 113 ha. W wyniku realizacji projektu, powierzchnia ta wzrośnie o ok. 9 ha. Powstałe tereny zielone przyczynią się do niwelowania efektu wyspy ciepła w mieście, zwiększenia retencji wody oraz bioróżnorodności, a także redukcji powierzchni utwardzonych.
 12 parków i terenów zielonych powstanie w następujących lokalizacjach:
 • Zielona strefa przy III LO
 • Park miejski pomiędzy ul. W. Jagiełły i Filipowską
 • Park miejski pomiędzy ul. M. Reja i Armii Krajowej
 • Park kieszonkowy przy ul. K. Brzostowskiego
 • Zagospodarowanie terenu przy Aquaparku
 • Park linearny przy ul. W. Reymonta i Ogrodowej
 • Park kieszonkowy przy ul. Zacisze
 • Park kieszonkowy u zbiegu ul. W. Sikorskiego i W. Gałaja
 • Park kieszonkowy u zbiegu ul. Kolejowej i Utrata
 • Park miejski pomiędzy ul. Grunwaldzką, W. Jagiełły i Traktorzystów
 • Park linearny pomiędzy ul. Utrata i L. Waryńskiego
 • Park miejski na ul. Świerkowej
 W ramach projektu zwiększona zostanie powierzchnia zieleni poprzez rozbetonowanie nawierzchni przepuszczalnych i nowe nasadzenia w 6 lokalizacjach na terenie Miasta Suwałk:
 • Zwiększenie powierzchni zielonej na Placu M. Konopnickiej
 • Zwiększenie powierzchni zielonej przy dworcu PKS
 • Zwiększenie powierzchni zielonej przy ul. Muzycznej
 • Zwiększenie powierzchni zielonej przy ul. bł. K. Mackiewicz
 • Rozbetonowanie Placu Straceń
 • Zwiększenie powierzchni zielonej przy Zegarze Milenijnym
 
 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o. o. w ramach projektu planuje budowę zbiorników retencyjno-rozsączających w trzech lokalizacjach na terenie Miasta Suwałki (przy ul. Chorwackiej, ul. Grunwaldzkiej i ul. Olsztyńskiej), a także przebudowę kanalizacji deszczowej. Celem inwestycji jest zatrzymanie jak największej ilości wód opadowych i roztopowych w miejscu ich opadu i kształtowanie w ten sposób zasobów wodnych na terenie Miasta Suwałki. Na obszarze Gminy Suwałki w ramach projektu realizowane będą 2 przedsięwzięcia polegające na zagospodarowaniu wód opadowych i roztopowych w miejscowościach Stary Folwark i Lipniak poprzez ich czasową retencję i infiltrację wód do gruntu za pomocą studni chłonnych.
 
 Całkowity koszt projektu (projekt partnerski: Miasto Suwałki, PWiK i Gmina Suwałki): 37 030 685,44 PLN
 Dofinansowanie całego projektu: 24 223 427,01
 Całkowity koszt projektu po stronie Gminy Suwałki: 1 398 189,63 PLN
 Dofinansowanie Gminy Suwałki: 1 188 461,16 PLN
 Okres realizacji: 25.09.2024 – 31.12.2027
 
 
  #FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Projekt nr FEPD.02.08-IZ.00-0001/25 pt.: „Wspieranie przystosowania do zmian klimatu poprzez zielono-błękitne inwestycje na terenie MOF Suwałki – I etap”

  

Projekt nr FEPD.01.04-IZ.00-0001/25 pt.: „Budowa Smart City i Smart Village poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik cyfrowych do zarządzania MOF”
 
 Miasto Suwałki wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o.o.  i Gminą Suwałki realizują projekt w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu I. Badania i innowacje, Działanie 1.4. Zintegrowana terytorialnie cyfryzacja.
 
 W dniu 13 marca 2026 r. Miasto Suwałki podpisało z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku umowę o dofinasowanie nr  FEPD.01.04-IZ.00-0001/25-00 do projektu partnerskiego z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o. o. i Gminą Suwałki pt.: „Budowa Smart City i Smart Village poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik cyfrowych do zarządzania MOF”.

Opis działań i ich efektów/rezultatów
 
Zadanie 1 – Inteligentne ulice w MOF Suwałki:
Działanie 1. Wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem miejskim.
 System umożliwi zdalne regulowanie włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego niezależnie każdej szafy SO, automatyczne powiadamianie o uszkodzeniach i awariach na obwodach oświetlenia ulicznego, zdalne sterowanie pracą reduktorów mocy, co ma znaczący wpływ na obniżenie zużycia energii elektrycznej a co za tym idzie kosztów eksploatacji. System pozwali przeprowadzać wszelkie analizy dotyczące: poboru mocy, zużycia energii, sytuacji alarmowych oraz parametrów sieci, dobierze najbardziej właściwy moment i czas włączenia/wyłączenia oświetlenia oraz regulować natężenie światła. Działanie to będzie realizowane na terenie Miasta Suwałki

 Działanie 2. Rozbudowa systemu MSRSIMS do zarządzania sygnalizacją świetlną, koordynacją i pomiarami ruchu.

 System umożliwi automatyczne gromadzenie danych o funkcjonowaniu systemu jako całości i pracy poszczególnych sygnalizacji, zdarzeniach zachodzących w systemie, awariach sygnalizacji. Umożliwi również poprawienie szybkości reagowania służb utrzymania sygnalizacji na występujące awarie i w efekcie skrócenie czasu awarii oraz optymalizację wykorzystania zasobów służb prowadząca do zmniejszenia kosztów utrzymania sygnalizacji.
 W ramach zadania planuje się modernizację sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach:
 1) Gen. Zygmunta Podhorskiego – Papieża Jana Pawła II,
 2) Gen. Zygmunta Podhorskiego – Gen. Józefa Dwernickiego – Utrata – Kolejowa,
 3) Utrata – Przytorowa,
 4) Utrata – Sejneńska,
 5) Utrata – Ludwika Waryńskiego,
 6) Gen. Józefa Dwernickiego – Janusza Korczaka,
 7) Gen. Józefa Dwernickiego – Teofila Noniewicza,
 8) 1-go Maja – Ludwika Waryńskiego,
 9) Teofila Noniewicza – Ludwika Waryńskiego w Suwałkach.

 Działanie 3. Wdrożenie narzędzia do kompleksowego zarządzania układem komunikacyjnym MOF Suwałki.

 Głównym celem wdrażanego systemu jest optymalizacja zarządzania infrastrukturą drogową,
 pasem drogowym oraz organizacją ruchu na drogach publicznych będących w zarządzenie ZDiZ w Suwałkach. W ramach działania opracowana zostanie baza i mapa systemu referencyjnego sieci dróg miasta (ok.213km), fotorejestracja pasa drogowego oraz nawierzchni drogi z automatyczną oceną stanu nawierzchni; założona zostanie księga drogi  wdrożona zostanie aplikacja z dostępem do bazy danych ewidencji dróg oraz wspomagająca proces zbierania danych podczas objazdów dróg.
 
Zadanie 2 – Inteligentne system pomiarowy w gospodarce wodnej MOF Suwałki:
Działanie 1. Odczyt wodomierzy z terenu miasta Suwałki.
 Głównym celem działania jest centralizacja i automatyzacja odczytu wodomierzy, zwiększenie dokładności i częstotliwości gromadzonych informacji oraz umożliwienie zdalnej analizy danych na terenie miasta Suwałki. Działanie realizowane jest przez PWiK
 w Suwałkach i swoim zakresem obejmuje:
 – zakup 8 szt. zestawów odczytowych z centralką zasilaną sieciowo i 15szt. zestawów zasilanych bateryjnie,
 – wdrożenie Systemu IZAR PLUS PORTAL – oprogramowanie / system z instalacją na serwerze DIEHL,
 – opłata licencyjno-serwisowa oprogramowania IZAR Plus Portal 2 na 3 lata w formule SaaS,
 – zakup modułu „wody opadowe” do posiadanego przez PWiK systemu GIS.
Działanie 2. Odczyt wodomierzy z terenu gminy Suwałki.
 Głównym celem działania jest zmodernizowanie systemu pomiarowego poprzez wymianę
 i zainstalowanie na terenie całej Gminy Suwałki wodomierzy głównych do zdalnego odczytu.
 Zakres działania obejmuje:
 – Wymianę wszystkich istniejących wodomierzy głównych 2905szt (2888szt budynków mieszkalnych i 17szt pozostałych budynków).
 – Dostawę i zainstalowanie na wodomierzach głównych nakładek radiowych służących do odczytu stanu wodomierza (2905szt.).
 – Wdrożenie elektronicznego biura obsługi klienta umożliwiającego klientom dostępu do otrzymanych dokumentów płatniczych i informacji o ich saldach, płatności on-line jak również podawania stanu wodomierza.
 
· Zadanie 3 –  Inteligentne zarządzanie dostępnością obiektów sportowych.
 Zadanie realizowane jest przez miasto Suwałki i na terenie miasta Suwałki. System do zarządzania obiektami sportowymi oraz aplikacja do ich wynajmu zapewni stały dostęp do pełnej i aktualnej informacji o dostępnych obiektach oraz możliwość ich szybkiej rezerwacji
 i płatności online w jednym miejscu. System pozwoli w prosty i szybki sposób (kilka kliknięć) sprawdzić ofertę, dostępność oraz zarezerwować, dopasowując wyszukiwanie do zindywidualizowanych kryteriów (data, godzina, rodzaj aktywności itp.), a ponadto sfinalizować formalności (rezerwację i płatność) online, bez uciążliwego i czasochłonnego kontaktowania się z każdym obiektem, osobistej wizyty w siedzibie zarządcy danego obiektu
 celem podpisania umowy oraz w banku, żeby dokonać opłaty za wynajem.
 
·Zadanie 4 – Inteligentny urząd MOF Suwałki.
Działanie 1. Wdrożenie narzędzia do zarządzania systemem podatkowym.
 W ramach działania wdrożone zostanie narzędzie do zarządzania system podatkowym, które
 stanowi kompleksowe rozwiązanie, mające na celu poprawę efektywności systemu podatkowego poprzez integrację danych przestrzennych i podatkowych. To rozwiązanie pozwoli na:
 – uszczelnienie systemu poboru podatku od nieruchomości: Automatyczne wykrywanie rozbieżności pomiędzy bazami danych (EGIB i ewidencją podatkową).
 – identyfikację niezgodności i optymalizację opłat: Detekcję błędów, zaniżonych podatków oraz niezgłoszonych działalności gospodarczych.
 -analizę danych przestrzennych i raportowanie: Tworzenie czytelnych raportów dla administracji.
Działanie 2. Wdrożenie narzędzia do automatycznego wydawana tablic rejestracyjnych i/ lub innych dokumentów urzędowych (urzędomat).
 W ramach działania zostanie zakupione 29-skrytkowe z urządzenie z monitorem do samoobsługowego, całodobowego odbioru dowodów, tablic rejestracyjnych bądź innych dokumentów, tzw. urzędomat dla interesantów UM Suwałki. Zlokalizowane zostanie bezpośrednio przy budynku UM Suwałki, ul. Mickiewicza 1, działka nr 11401/1 (własność miasta Suwałki).
 
Grupy docelowe
 Głównymi interesariuszami projektu są mieszkańcy miasta i gminy Suwałki.
 
Cele projektu
 Projekt wpisuje się w cele i założenia Priorytetu 1 Badania i innowacje w ramach FEDP 2021-2027. Celem Priorytetu jest „Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej oraz regionalnej łączności cyfrowej”. Projekt wpisuje się w cele i założenia Działania 01.04 Zintegrowana terytorialnie cyfryzacja tj. „Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych”.
 
 Całkowity koszt projektu – 6 396 811,06 zł
 Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 4 289 887,97 zł.

Całkowity koszt projektu Gminy Suwałki: 1 576 541,71 zł
 Wysokość wkładu Funduszy Europejskich – 1 077 774,55 zł.


 #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt nr FEPD.01.04-IZ.00-0001/25 pt.: „Budowa Smart City i Smart Village poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik cyfrowych do zarządzania MOF”

Gmina Suwałki podpisała Umowę nieodpłatnego przekazania sprzętu z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym, działającą w imieniu Ministra Cyfryzacji.

Na podstawie zawartej umowy cztery szkoły z terenu Gminy Suwałki otrzymają nieodpłatnie sprzęt w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Nazwa inwestycji „Wdrażanie inwestycji C2.2.1 Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji, wskaźnik C13L Laboratoria sztucznej inteligencji (AI) oraz laboratoria nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) utworzone w szkołach”.

Dofinansowanie z UE: 1 949 100 000,00 PLN (wartość całej inwestycji C2.2.1).

Lokalizacje szkół, do których trafi sprzęt i będzie realizowany wskaźnik:

  • Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak, Płociczno-Tartak 16, 16-402 Suwałki
  • Szkoła Podstawowa im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Przebrodzie, Przebród 15, 16-402 Suwałki
  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Folwarku, Stary Folwark 49, 16-402 Suwałki
  • Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi, Nowa Wieś 40A, 16-402 Suwałki

Placówki oświatowe otrzymają zestawy do wyposażenia szkół w laboratoria sztucznej inteligencji (AI) w liczbie 4, każdy zestaw składający się z następujących elementów:

  • Laptopy (15 dla uczniów + 1 dla nauczyciela),
  • Jednostka centralna usług AI, katalogowych i plikowych (desktopowa stacja robocza),
  • Urządzenie sieciowe AP z WiFi,
  • Mobilna szafka na urządzenia z funkcją ładowania laptopów,
  • Zasilanie gwarantowane UPS dla jednostki centralnej,
  • Monitor interaktywny o przekątnej ekranu min. 75 cali (min. 188,5 cm) ze stojakiem,
  • Kamera HD USB wraz z mikrofonem oraz statywem (2 sztuki),
  • Oprogramowanie (1 komplet)

#KorzyściDlaCiebie

#NextGenerationEU

#FunduszeUE

Gmina Suwałki podpisała Umowę nieodpłatnego przekazania sprzętu z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym, działającą w imieniu Ministra Cyfryzacji.

Zapraszamy starszych mieszkańców naszej gminy do korzystania z jedynej w Polsce, bezpłatnej, internetowej szkoły stworzonej specjalnie dla seniorów ABCsenior.com

Co czeka na Państwa w Internetowej szkole dla seniora ABCsenior.com:

  • Poranna gimnastyka przygotowana specjalnie dla seniorów
  • Wykłady o zdrowiu z lekarzami
  • Język angielski
  • Zajęcia z obsługi smartfona na 2 poziomach zaawansowania
  • Kurs o cyberbezpieczeństwie
  • Spotkania z autorami i twórcami filmów
  • Darmowe książki do pobrania
  • Od marca niespodzianka i ciekawe zaproszenia

Co charakteryzuje ABCsenior.com:

  • Spotkania z ekspertami na żywo: To idealna okazja, by zdobyć rzetelną wiedzę i zadać pytania specjalistom – bez wychodzenia z domu,
  • Do kursów można wrócić w każdej chwili, dzięki zakładce z nagraniami
  • Na ABCsenior.com spotykają się seniorzy z całej Polski!

Zapraszamy do ABCsenior.com pod linkiem: https://abcsenior.com/

Zachęcamy do dołączenia już dziś!

#abcsenior.com #kursydlaseniora

Zapraszamy starszych mieszkańców naszej gminy do korzystania z jedynej w Polsce, bezpłatnej, internetowej szkoły stworzonej specjalnie dla seniorów ABCsenior.com

Wójt Gminy Suwałki ogłasza otwarty konkurs ofert nawsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu ochrony i promocji zdrowia, przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym oraz na lokalną międzysektorową politykę przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu, w tym realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, upowszechniania turystyki i krajoznawstwa  w roku 2026.

Przewiń do góry
Skip to content