Miesiąc: czerwiec 2026

Jesteśmy jednym z laureatów 8. edycji programu #WzmocnijSwojeOtoczenie!

Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. grantowi zrealizowany zostanie projekt zakupu i montażu trzech lamp hybrydowych wykorzystujących energię słoneczną i wiatrową. Dwie lampy zostaną zamontowane w miejscowości Poddubówek, a jedna w Gawrych Rudzie.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób odwiedzających obie miejscowości. Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie zwiększy komfort korzystania z przestrzeni publicznej po zmroku, a zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwoli ograniczyć wpływ inwestycji na środowisko naturalne.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne lub modernizują istniejącą sieć. Celem programu jest wsparcie projektów z zakresu rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, poprawy bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej, ochrony środowiska oraz zwiększania efektywności energetycznej.

W ośmiu edycjach programu PSE przyznały już ponad 1500 grantów o łącznej wartości 33,2 milionów złotych.

Więcej o programie i jego organizatorze znajdziecie na:

🔗 www.wzmocnijotoczenie.pl
🔗 www.energetycznykompas.pl
🔗 www.pse.pl/home

Nowoczesne oświetlenie hybrydowe w Poddubówku i Gawrych Rudzie!

Jesteśmy jednym z laureatów 8. edycji programu #WzmocnijSwojeOtoczenie! Dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zrealizujemy projekt tworzący nowe miejsce spotkań i odpoczynku dla mieszkańców.

W ramach przedsięwzięcia zakupionych i zamontowanych zostanie 6 betonowych ławek z drewnianymi siedziskami, wykonane zostaną nowe nasadzenia z niskich roślin zielonych oraz zamontowane zostaną 3 stojaki na rowery. Dzięki realizacji projektu powstanie estetyczna i funkcjonalna przestrzeń sprzyjająca odpoczynkowi, integracji mieszkańców oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne lub modernizują istniejącą sieć. Celem programu jest wsparcie projektów z zakresu rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, poprawy bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej, ochrony środowiska oraz zwiększania efektywności energetycznej.

W ośmiu edycjach programu PSE przyznały już ponad 1500 grantów o łącznej wartości 33,2 milionów złotych.

Więcej o programie i jego organizatorze znajdziecie na:

🔗 www.wzmocnijotoczenie.pl
🔗 www.energetycznykompas.pl
🔗 www.pse.pl/home

Powstanie nowe miejsce spotkań i odpoczynku w Gawrych Rudzie!

 

W dniu 29 kwietnia podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Edukacja włączająca w jednostkach oświatowych MOF Suwałki” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk ZIT MOF Suwałk. Umowę w imieniu miasta podpisał Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, z Urzędu Gminy Suwałki – Krzysztof Gwaj – Zastępca Wójta, Urząd Marszałkowski reprezentował Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym oraz Bogdan Dyjuk – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Przy podpisaniu umowy uczestniczyli także członkowie Sejmiku Województwa Podlaskiego – Cezary Cieślukowski – Przewodniczący i Anna Naszkiewicz-Wiceprzewodnicząca.

Wnioskodawca: Miasto Suwałki

Partner projektu: Gmina Suwałki

Całkowita wartość projektu: 16 510 377,86 zł

Dofinansowanie UE: 15 684 836,86 zł

Wkład własny: 825 541,00 zł

Okres realizacji projektu: 01.04.2026-31.03.2028

Projektem zostaną objęte 22 jednostki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki, tj. wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe (w tym oddziały przedszkolne funkcjonujące w tych szkołach), szkoły ponadpodstawowe (licea, technika, szkoły branżowe), oraz 4 szkoły podstawowe dla których organem prowadzącym jest Gmina Suwałki (w tym oddziały przedszkolne funkcjonujące w tych szkołach).

Projektem objętych zostanie 3323 dzieci/uczniów (1778 dziewcząt, 1545 chłopców) oraz 336 nauczycieli (297 kobiet, 39 mężczyzn).

Projekt będzie skierowany do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe), w tym do dzieci/uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji, ze środowisk marginalizowanych oraz wykluczonych społecznie, dla których zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia.

Wsparcie w ramach projektu będzie skierowane również do nauczycieli, którzy będą mogli uzupełnić swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w studiach podyplomowych, szkoleniach, kursach.

W ramach realizacji projektu planowane jest bezpośrednie wsparcie ww. przedszkoli i szkół, tj. dzieci/uczniów i nauczycieli, ukierunkowane na pomoc we wdrożeniu edukacji włączającej poprzez tworzenie rozwiązań wspierających kształcenie dostosowane do zróżnicowanych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci/uczniów, w tym wynikających z niepełnosprawności.

Głównym celem projektu będzie dążenie do zagwarantowania pełnej dostępności edukacji dzieciom/uczniom, równych warunków rozwoju, w tym w szczególności dzieciom/uczniom z niepełnosprawnościami, poprzez elastyczne metody uczenia się, które pozwolą przygotować ich do samodzielności w życiu dorosłym.

Działania w ramach projektu będą wspierać edukację włączającą na wszystkich poziomach kształcenia.

Planowane są działania wspierające edukację włączającą, w których będą brały udział dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach projektu planowane są do realizacji następujące zadania (zgodnie z zasadami wdrażania edukacji włączającej): 

  • dodatkowe zajęcia, w tym m.in. rozwijające uzdolnienia, zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe (robotyka, programowanie), zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przygotowujące uczniów do egzaminu ósmoklasisty oraz matury (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia dla dzieci/uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym zajęcia specjalistyczne (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zajęcia kształtujące kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci/uczniów, zajęcia z edukacji prozdrowotnej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • wsparcie psychologiczne dzieci/uczniów (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • zatrudnienie asystenta dziecka/ucznia z niepełnosprawnościami (Miasto Suwałki);
  • doskonalenie zawodowe nauczycieli ukierunkowane na doskonalenie związane z wdrażaniem edukacji włączającej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • wyposażenie pracowni – zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i sprzętu, w celu dostosowania jednostek oświatowych do wdrażania edukacji włączającej (Miasto Suwałki i Gmina Suwałki);
  • dostosowanie jednostek oświatowych do zasad dostępności do usług edukacyjnych – prace remontowe w 8 jednostkach oświatowych na terenie Miasta Suwałk polegające na dostosowaniu budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (schodołazy w Przedszkolach: 1, 2, 5, 6, 8, 10; przebudowa schodów wejściowych w SP7; SP5 – podjazd dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie wejścia do szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych; dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych w Przedszkolu nr 10).

 

 

W dniu 29 kwietnia podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu „Edukacja włączająca w jednostkach oświatowych MOF Suwałki” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk ZIT MOF Suwałk

INFORMACJA

       Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowości Biała Woda w dniach od 15.06.2026 r. do 16.06.2026 r. w godzinach 08.00-14.00 będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenia karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.

Dziękujemy. Gmina Suwałki

Odczyty wodomierzy w m. Biała Woda

Informujemy, że w terminie 18-20 czerwca 2026 r. na terenie gminy Suwałki w miejscowościach: Kuków, Zielone Kamedulskie, Przebród, Wychodne zostanie przeprowadzona dodatkowa akcja szczepień ochronnych dzikich lisów przeciwko wściekliźnie poprzez ręczne wykładanie preparatu. Teren objęty ww. akcją przedstawia załączona mapka.

Akcja szczepień ochronnych dzikich lisów przeciwko wściekliźnie

INFORMACJA

       Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowościach: Czarnakowizna, Potasznia w dniach 11-15.06.2026 r. w godzinach 08.00-14.00 będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenia karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.

Dziękujemy. Gmina Suwałki

Odczyty wodomierzy w m. Czarnakowizna, Potasznia

logotypy

Projekt pn. „Centrum integracji i aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych – rozwój infrastruktury służącej integracji społecznej i aktywizacji seniorów lub osób niepełnosprawnych

Projekt realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Priorytetu IV. Przestrzeń społeczna wysokiej jakości, Działania 4.4 Zintegrowane terytorialnie inwestycje społeczne.

Projekt ma charakter ponadlokalny i obejmuje 2 samorządy wchodzące w skład ZIT MOF Suwałki tj. Miasto Suwałki i Gminę Suwałki.

Zadania i efekty/rezultaty projektu:
W Suwałkach projekt przewiduje przebudowę zniszczonego budynku garażowo-gospodarczego znajdującego się przy ul. Filipowskiej 20 (teren MOPR) na nowoczesny obiekt użyteczności publicznej o powierzchni 483 m2 wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem wyposażenia.
Zaprojektowany układ funkcjonalny budynku zakłada utworzenie m.in.: sali ćwiczeń mogącej również pełnić funkcje sali konferencyjnej, pomieszczeń służących rehabilitacji czy pomieszczeń do prowadzenia warsztatów socjoterapii oraz terapii zajęciowej i indywidualnej, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, gospodarcze i administracji.

W Gminie Suwałki projekt obejmuje przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obecnego budynku mieszkalnego ze zmianą sposobu użytkowania w miejscowości Stary Folwark 46 wraz z jego wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu przyległego z elementami małej architektury.  Budynek będzie jednokondygnacyjny, a jego powierzchnia użytkowa po przebudowie wyniesie 253 m2.

Oba ww. obiekty w mieście i gminie Suwałki zostaną dostosowane na potrzeby lokalnych centrów integracji i aktywizacji osób starszych, niepełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.

Projekt zwiększy dostępność usług społecznych w obu samorządach, pozwoli na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów, umożliwi tworzenie grup samopomocowych, kół zainteresowań i klubów, integracji w tym wielopokoleniowej, a ponadto zapewni odpowiednie warunki do integracji i aktywizacji osób starszych, niepełnosprawnych i z niepełnosprawnościami. Nowa infrastruktura umożliwi prowadzenie zajęć dla 50 uczestników w Suwałkach oraz 25 uczestników w Gminie Suwałki z możliwością rozszerzenia oferty w miarę potrzeb. Zajęcia będą dostosowane do zróżnicowanych potrzeb osób korzystających.

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu społecznego, warunków do aktywizacji, integracji, zdrowego stylu życia poprzez rozwój i przystosowanie infrastruktury do potrzeb i możliwości osób starszych, niepełnosprawnych i osób z niepełnosprawnościami stwarzającej warunki do aktywnego starzenia się, budowania relacji w społeczności miasta i gminy Suwałki.

Grupy docelowe:
Osoby starsze, niepełnosprawne i z niepełnosprawnościami;
Mieszkańcy obszaru MOF Suwałki tj. miasta i gminy Suwałki.

Całkowity koszt projektu: 8 231 969,66 zł
Całkowita wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 5 554 345,30 zł

Całkowity koszt projektu (Gmina Suwałki): 3 986 513,20 zł
Całkowite dofinansowanie/wysokość wkładu Funduszy Europejskich (Gmina Suwałki Suwałki): 3 210 253,24 zł

Okres realizacji: 25.05.2026 r. – 30.12.2027 r.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt pn. „Centrum integracji i aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych – rozwój infrastruktury służącej integracji społecznej i aktywizacji seniorów lub osób niepełnosprawnych”

Przewiń do góry
Skip to content