Dożynki Gminne

14 sierpnia odbyły się Dożynki Gminne w Żylinach. W korowodzie dożynkowym wzięło udział siedem sołectw z gminy Suwałki. Ze starostami dożynek – Państwem Bożeną i Wojciechem Michniewicz na czele, korowód wyruszył z kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żylinach i przemaszerował pod scenę plenerową. Uczestników korowodu powitali Wójt – Zbigniew Mackiewicz i Przewodniczący Rady Gminy Suwałki – Marek Jeromin. Uczestnicy korowodu zaprezentowali się w mundurach Ochotniczych Straży Pożarnych, strojach Kół Gospodyń Wiejskich i przebraniach z dawnej epoki. Przemaszerowali niosąc wieńce dożynkowe oraz atrybuty charakteryzujące życie na wsi, takie jak grabie i kanki na mleko. Każde sołectwo biorące udział w korowodzie, w podziękowaniu od Pana Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy Suwałki, otrzymało kosz upominkowy.

W konkursie na „Najładniejsze Stoisko Dożynkowe” wzięło udział pięć sołectw. Konkurs polegał na ocenie stoisk dożynkowych pod względem zgodności z tradycją – wykorzystania elementów dekoracyjnych związanych z tradycją żniwną, estetyki wykonania i wrażenia ogólnego oraz kreatywności i oryginalności pomysłu, a także sposobu prezentacji stoiska dożynkowego. Zasadą oceniania stoiska było przyznanie punków wśród biorących udział w konkursie z wyłączeniem przyznania punktów własnemu stoisku. W tej kategorii wygrało liczbą 27 punktów – stoisko z Małej Huty, zdobywając główną nagrodę w kwocie 4 000 zł. Pozostali uczestnicy rywalizacji, czyli: Krzywe, Osinki, Nowa Wieś i Sobolewo otrzymały bony o wartości 500 zł. Wszystkim w tej kategorii dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność oraz gratulujemy odwagi.

Dożynki Gminne