Festyn w Starym Folwarku

logo programu Interreg

16 lipca 2022 roku odbył się w Starym Folwarku festyn ,, Odkryj transgraniczne tajemnice dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy”. Festyn został zorganizowany w ramach realizacji projektu Nr LT-PL-5R-384 pn.”Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowania rozwoju turystyki”, finansowanego z Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska na podstawie umowy nr 1S-60 z dnia 23/02/2021 r.
Pomimo kapryśnej pogody publiczność nie zawiodła. Na scenie zaprezentowali się artyści z Ośrodka Kultury i Czytelnictwa Gminy Suwałki: zespół śpiewaczy „Wigranie”, młodzieżowy zespół „Sonus”, młodzi akordeoniści oraz Teatr „Zamaniony”. Ten ostatni bawił widownię skeczem „Przychodzi baba do doktora” wykonanym w gwarze suwalskiej. Szczególnie ciepło został przyjęty zespół pieśni i tańca „Znad Mereczanki” z partnerskiego Rejonu Solecznickiego, który zaprezentował bogaty program wokalno – taneczny prezentujący dziedzictwo kulturowe Wileńszczyzny. W części wieczornej festynu na scenie wystąpiły Onegdaj z Filipowa, suwalskie Trio, a także grupa AGE z Marijampola.
W trakcie festynu nie zabrakło przeróżnych atrakcji: kiermaszu lokalnych potraw, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, zabaw i animacji dla dzieci. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty rękodzieła i kulinarne realizowane przez Wigierski Park Narodowy. Można było samodzielnie przygotować pradawne jaćwieskie potrawy np. podpłomyki, wykonać mydełka czy zakładki do książek z wykorzystaniem lokalnych suszonych ziół i kwiatów czy zaangażować się w dzianie barci dla leśnych pszczół. Program zakończył się po zmroku pokazem laserowym.

Festyn w Starym Folwarku
Przewiń do góry
Skip to content