Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w gminie

podpisanie umowy

1 czerwca 2022 roku Gmina Suwałki z szesnastoma podlaskimi samorządami założyła Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Podpisany w Łapach akt notarialny powołał do życia pierwszą w Podlaskiem spółkę realizującą budownictwo społeczne czyli budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Wspólnikami – założycielami Spółki SIM KZN Podlaskie obok Gminy Suwałki zostały następujące samorządy: Miasto Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Łapy, Michałowo, Mońki, Miasto Sejny, Sokoły, Suchowola, Gmina Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo, Zambrów oraz Krajowy Zasób Nieruchomości.

Dzięki tej inicjatywie samorząd otrzyma dofinansowanie na budowę bloku mieszkalnego w Zielonym Kamedulskim. W planach jest budynek liczący 16 mieszkań. Lokale powstaną z myślą o osobach, które nie mają zdolności kredytowej lub środków na wkład własny na zakup nieruchomości, ale stać je na opłatę czynszu, która w perspektywie pozwoli na wykup nieruchomości.

Udział w SIM zapewni dofinansowanie z Rządowego Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej o Krajowym Zasobie Nieruchomości pod linkiem.

Założyciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w gminie