78 rocznica rozstrzelania członków ruchu oporu w Krzywem

4 kwietnia 2022 roku Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, Krzysztof Andrzej Gwaj, zastępca wójta, Stefan Mackiewicz, gminny radny i Aneta Perkowska, dyrektor Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki oddali hołd członkom ruchu oporu zamordowanym w kwietniu 1944 roku w miejscowości Krzywe. Zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem, gdzie 78 lat temu Niemcy rozstrzelali dwanaście osób.

Ofiary to członkowie ruchu oporu zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, wpływowego Niemca, który w czasie wojny zajmował miejscowy dwór i zarządzał terpentyniarniami. Do wspólnej mogiły trafili również dwaj partyzanci polegli podczas zamachu na Beninga i dwaj inni członkowie ruchu oporu, ekshumowani i przeniesieni w to miejsce w późniejszym czasie.

Zamach przeprowadziła grupa pod dowództwem Aleksandra Rydzewskiego pseudonim „Kos”. Partyzanci chcieli zdobyć broń, którą posiadał Niemiec. Podczas akcji doszło do wymiany ognia. Zginęło dwóch partyzantów, a dowódca został ranny. Zginął również Fritz Bening, a zarządzany przez niego majątek spłonął.

78 rocznica rozstrzelania członków ruchu oporu w Krzywem