Podsumowanie projektu „Kultura łączy narody”

logotypy programu

11 grudnia 2021 r. w Ośrodku Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki odbyło się podsumowanie projektu pn. Kultura łączy narody” realizowanego w polsko-białoruskim partnerstwie w ramach programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020.

W projekcie uczestniczyło trzech partnerów: Gmina Suwałki – Partner Wiodący, Komitet Wykonawczy Rejonu Oszmiańskiego – Partner 1, Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki – Partner 2.


W początkowym etapie koncepcja projektu zakładała następujące działania:
1) Wymiana doświadczeń personelu zarządzającego kulturą w gminie Suwałki i Rejonie Oszmiańskim;
2) Organizacja warsztatów rzemiosła i muzyki w Rejonie Oszmiańskim, w tym udział w warsztatach on-line młodzieży z gminy Suwałki;
3) Organizacja warsztatów z muzyki i plastyki w gminie Suwałki, w tym udział w warsztatach on-line młodzieży z Rejonu Oszmiańskiego;
4) Promocja kultury i tradycji pogranicza polsko-białoruskiego poprzez festyn „Noc Kupały” w gminie Suwałki;
5) Seminarium o kulturze pogranicza polska-białoruskiego pn.”Spadek kultury regionu” w Rejonie Oszmiańskim;
6) Wspólne przygotowanie programu dalszej współpracy partnerów po zakończeniu projektu;

Podczas spotkania 11 grudnia 2021 r. odbyła się prezentacja zrealizowanych w ramach projektu działań. Ilona Rżany – Kierownik Referatu ds. polityki społeczno-gospodarczej Urzędu Gminy Suwałki oraz Aneta Perkowska – Dyrektor Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki przedstawiły realizowane działania w Polsce oraz trudności jakie wystąpiły w realizacji działań projektu, spowodowane były pandemią COVID-19. Ograniczania w przemieszczaniu się pomiędzy partnerskimi krajami spowodowały wiele utrudnień i znacznie ograniczyły realizację zaplanowanych działań.
Najistotniejsze zaplanowane działania jednak się odbyły zarówno w Polsce jak i na Białorusi. Bardzo ograniczona była tylko wymiana doświadczeń. Organizacja wizyty młodzieży z Polski i Białorusi w partnerskich regionach nie była możliwa, tak samo jak udział zespołów z Białorusi w Polsce i polskich zespołów na Białorusi.
Warsztaty z udziałem polskiej i białoruskiej młodzieży realizowane w Polsce musiały odbyć się on-line w bardzo okrojonej formie. Problemy z połączeniem powodowały, że transmisja była często przerywana, co powodowało, że nie wszystko można było przekazać i zobaczyć.
W Sobolewie w czerwcu 2021 roku odbył się festyn „Noc Kupały”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Partner białoruski towarzyszył uczestnikom wydarzenia w postaci prezentacji na telebimie. Tak samo uczestnicy z Polski nie mogli wziąć udziału w seminarium o kulturze pogranicza, których organizatorem był nasz partner z Białorusi.

Animatorzy prowadzący warsztaty rękodzieła i muzyczne zreferowali przebieg zajęć. Szczególnie zajęcia z rękodzieła cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i wiele osób odkryło w sobie artystyczną duszę, a wynikiem tego były powstałe w ramach warsztatów prace.
Na podsumowanie spotkania krótki koncert zagrała grupa muzyczna SONUS, która doskonaliła swoje umiejętności podczas warsztatów muzycznych.
W galerii Ośrodka przybyli goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną z prac wykonanych w ramach warsztatów oraz z festynu „Noc Kupały”. Można również było obejrzeć na żywo niektóre prace wykonywanych przez uczestników warsztatów rękodzieła.

Podsumowanie projektu „Kultura łączy narody”
Przewiń do góry
Skip to content