O grobach żołnierzy poległych na Suwalszczyźnie pamiętały władze Gminy Suwałki.

Delegacja Gminy Suwałki na czele z zastępcą wójta – Krzysztofem Andrzejem Gwajem odwiedziła 29 października 2021 r. mogiły i pomniki poległych za Ojczyznę.

Samorządowcy zapalili znicze i złożyli kwiaty na mogile w pod suwalskiej miejscowości Krzywe, gdzie spoczywają członkowie oporu zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, a także byli przy pomniku w Tartaku, upamiętniającym Mariana Daniłowicza i członków ruchu oporu z Gminy Suwałki, którzy zostali rozstrzelani 8 kwietnia 1944 roku.

Delegacja zapaliła też znicze na cmentarzu żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I Wojny Światowej w Płocicznie – Osiedle i na mogile w Leszczewku, gdzie spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich i rosyjskich oraz dwóch ułanów poległych podczas polsko-litewskich walk o Suwalszczyznę we wrześniu 1920 roku.

Ponadto Gmina Suwałki każdego roku porządkuje powyższe miejsca pamięci. Warto podkreślić, że  zostały odnowione litery na tablicy nagrobkowej znajdującej się na cmentarzu w Leszczewku.

Przewiń do góry
Skip to content