Miesiąc: czerwiec 2023

Działając na podstawie art. 49 w związku z art. 61 § 1 i § 4 ustawy z dnia 13 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.) oraz art. 74 ust. 3 w związku z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 03 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094) zawiadamia się, że na wniosek z dnia 16 maja 2023 roku (data wpływu do Urzędu 25 maja 2023 roku) zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie stacji regazyfikacji gazu LNG z uwagi na konieczność zwiększenia możliwości magazynowania LNG na działce o nr geod. 8/6 w obrębie Zielone Kamedulskie, gm. Suwałki.

Obwieszczenie BUM.6220.10.2023.SR z dnia: 26 czerwca 2023 roku

Wójt Gminy Suwałki- Zbigniew Mackiewicz otrzymał tytuł „Dobrego Gospodarza” Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC). Wyróżnienie odebrał podczas seminarium “Samorządowe drogi betonowe” które odbyło się dziś w Warszawie.
Tytuł „Dobry Gospodarz” przyznawany jest od 2017 roku przedstawicielom samorządów, które zdecydowały się na budowę dróg betonowych. Zdaniem SPC drogi betonowe zapewniają większą trwałość, nie koleinują się, a przez jasną barwę są bezpieczniejsze podczas jazdy nocą i w trudnych warunkach atmosferycznych.
Gmina Suwałki w latach 2017-2022 zbudowała ponad 16 km jezdni o nawierzchni betonowej za łączną kwotę ponad 7 milionów złotych.

Wójt Gminy Suwałki otrzymał tytuł „Dobrego Gospodarza”

Wszystkich miłośników historii, archeologii i nowoczesnych technologii zapraszamy na niezwykły XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 1-2 lipca!
W Suwałkach-Krzywólka nad zalewem “Żwirek” odbędzie się XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, podczas którego nie zabraknie historii, tradycyjnego rzemiosła, a także nowych technologii. Będzie to pełen emocji edukacyjny weekend, który zapewni niezapomniane atrakcje osobom w każdym wieku.
Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów archeologii, jak i do osób, które chcą lepiej poznać niepowtarzalną historię Suwalszczyzny. To również doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia czasu na nauce i zabawie. Najmłodsi i nieco starsi będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach kreatywnych, grze terenowej, poznać historię drukowaną w 3D i doświadczyć mocy technologicznych atrakcji.
Festyn, który organizowany jest cyklicznie od 1999 roku, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, podczas której uczestnicy mogą doświadczać historii i uczyć się jej przez zabawę. W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji.
Podczas dwudniowego festynu uczestnicy będą mieli okazję poznać również tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznają średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się wikingowie z Suwalszczyzny, czyli Jaćwingowie. Będzie można między innymi zobaczyć, jak wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabraknie również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur, a nawet trucizn.
Emocji przybyłym gościom dostarczą pokazy walk wojowników, turnieje i rozmaite inscenizacje, którym towarzyszyć będą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru – Zespołu Percival.

Szczegółowe informacje dotyczące XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, w tym harmonogram wydarzenia, dostępne są na stronie internetowej https://archeologiczny.pl/.
Zapraszamy do odkrywania tajemnic przeszłości i wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Organizatorem XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Partnerem – Centrum GovTech.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Działając na podstawie art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094) zawiadamia się, że została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Budowie farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na części działki nr 64/2, 64/3 w obrębie Korobiec, gmina Suwałki”.

Obwieszczenie BUM.6220.5.2023.SR z dnia: 21 czerwca 2023 roku.

Działając na podstawie art. 10 § 1 i 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2000 z późn. zm.) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 03 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1094) zawiadamia się, że został zebrany pełny materiał dowodowy w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji kopaliny ze złoża zlokalizowanego na działkach nr 37/1 i 37/2 obręb Kuków – Folwark, gm. Suwałki, pow. suwalski, woj. podlaskie.

Obwieszczenie BUM.6220.8.2023.SR z dnia: 26 czerwca 2023 roku.

W niedzielę 25 czerwca w Nowej Wsi odbył się pierwszy piknik ekologiczny zorganizowany w ramach projektu ,,Ekologia – znam, stosuję i popieram!”. Na przybyłych tego dnia gości czekało bardzo wiele atrakcji. Uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z ofertą zastosowania odnawialnych źródeł energii we własnych gospodarstwach domowych. Najmłodsi korzystali z darmowych atrakcji tj. edukacyjne stoiska ekologiczne, zjeżdżalnia dmuchana, tor przeszkód czy pyszne gofry upieczone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wespoł W Zespół Nowa Wieś. Dodatkową atrakcją zarówno dla starszych jak młodszych było wspólne ognisko z kiełbaskami.
Przypominamy, że już w najbliższą sobotę – 1 lipca odbędzie drugi piknik ekologiczny, tym razem w Gawrych Rudzie przy pomostach gminnych (naprzeciw Kompleksu Turystycznego U JAWORA).
Serdecznie Zapraszamy!

Fotorelacja z Pikniku ekologicznego w Nowej Wsi

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi, Urząd Gminy Suwałki

Eko Piknik w Nowej Wsi

Przewiń do góry
Skip to content