Aktualności


Zgodnie z art. 6 ust. 5a i 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399) Wójt jest obowiązany prowadzić kontrolę posiadania umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Uchwałą Nr LXII/684/24 z dnia 26 marca 2024 r. zmieniającą uchwałę nr XLVII/482/22 Rady Gminy Suwałki z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Suwałki zbiorniki bezodpływowe winny być opróżniania nie rzadziej niż raz na rok, a osady lub inne odpady ze zbiorników przydomowych oczyszczalni nie rzadziej niż raz na dwa lata.

W związku z powyższym prosimy właścicieli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków o dostarczenie umowy oraz dowodów uiszczania opłat za wykonanie usługi do Urzędu Gminy Suwałki, pokój 138.

Kontrola zbiorników bezodpływowych (szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków

Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowości Biała Woda w dniach od 18.11.2024 r. do 19.11.2024 r. w godzinach 08.00-14.00 będą odczytywane wodomierze.

Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenia karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.
Dziękujemy. Gmina Suwałki

Odczyt wodomierzy w msc. Biała Woda

Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowościach: Stary Folwark, Leszczewek, Leszczewo, Cimochowizna, Tartak, Piertanie w dniach od 18.11.2024 r. do 22.11.2024 r. w godzinach 15.00-20.00 będą odczytywane wodomierze.

Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenia karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.

Dziękujemy. Gmina Suwałki

Odczyt wodomierzy w miejscowościach: Stary Folwark, Leszczewek, Leszczewo, Cimochowizna, Tartak, Piertanie

Informujemy, że w dniu 14.11.2024 r. (czwartek) w związku z robotami na sieci wodociągowej w miejscowości Chmielówka Stara wystąpi przerwa w dostawie wody w godz. 09.00-12.00.
Jednocześnie przypominamy, że po ponownym uruchomieniu wodociągu może nastąpić czasowe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienie.

Przerwa w dostawie wody w m. Chmielówka Stara.

Informujemy, że w dniu 13.11.2024 r. (środa) w związku z robotami na sieci wodociągowej w miejscowości Taciewo wystąpi przerwa w dostawie wody w godz. 09.00-15.00.
Jednocześnie przypominamy, że po ponownym uruchomieniu wodociągu może nastąpić czasowe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienie.

Przerwa w dostawie wody w m. Taciewo.

Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowości: Okuniowiec i Krzywe w dniach od 06.11.2024 r. do 14.11.2024 r. będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenie karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787-sms). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.
Dziękujemy. Gmina Suwałki.

Odczyty wodomierzy w m. Okuniowiec i Krzywe.

Prawdziwe ABC MegaMocy dla Przedszkoli

Dla zachowania bezpieczeństwa i dobrostanu w erze smartfonów nie wystarczy tylko sprawna obsługa urządzeń cyfrowych. Dzieci potrzebują rozwijać także kompetencje społeczne – umiejętność współpracy, kultury dyskusji, ćwiczyć empatię, uważność na emocje swoje i innych, a także krytyczne myślenie. 

Nowy program Fundacji Orange kładzie nacisk na rozwój kompetencji i postaw, które pomogą dzieciom dbać o swój dobrostan i budować wartościowe relacje społeczne. To dla nich solidny fundament na przyszłość
i ważne przygotowanie do życia w świecie pełnym cyfrowych wyzwań
– mówi Anna Kowalik-Mizgalska, prezeska zarządu Fundacji Orange. Z pilotażu programu, który przeprowadziliśmy w ostatnim roku w 50 placówkach, wiemy też, że proponowane metody i zakres zajęć wpisują się w potrzeby dzieci i są wsparciem dla nauczycielek i nauczycieli w przedszkolach – dodaje.

MegaMisja dla Przedszkoli to kompleksowy program edukacyjny, który może być realizowany
w placówkach dużych i małych, w miastach i małych miejscowościach. Cały cykl opiera się na 10 scenariuszach zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat. Towarzyszy im historia o zabawnym Psotniku, który narozrabiał w cyfrowym laboratorium i potrzebuje pomocy oraz zaangażowania dzieci. Każdy ze scenariuszy uwzględnia potrzebę aktywności ruchowej dzieci w tym wieku i zachęca do nauki przez zabawę. Nauczycielki i nauczyciele, którzy poprowadzą zajęcia, otrzymują kompleksowe wsparcie, dostęp do dedykowanej platformy oraz zaproszenie na webinary prowadzone przez uznane ekspertki i ekspertów. Placówki nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w programie. Otrzymują natomiast gry, książki, zestawy kreatywne i inne materiały do pracy z dziećmi. Fundacja Orange przygotowuje też krótkie informacje dla rodziców na temat kolejnych etapów w projekcie oraz propozycje zabaw w domu, które ćwiczą uważność, zapamiętywanie, czy rozpoznawanie emocji. Dzieci w czasie zajęć MegaMisji dla Przedszkoli nie korzystają z indywidualnych urządzeń ekranowych.  

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 3.12.2024 r. do godz. 15.00. Placówka zainteresowana udziałem w MegaMisji dla Przedszkoli powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.fundacja.orange.pl/przedszkola oraz napisać, dlaczego chce uczestniczyć w inicjatywie. Do 9 stycznia 2025 r. niezależna komisja wybierze 100 placówek, które rozpoczną realizację programu. Zajęcia wystartują w styczniu i potrwają do końca czerwca 2025 r.

W programie mogą wziąć udział placówki publiczne i niepubliczne takie jak: samodzielne przedszkole, oddział przedszkolny w szkole  podstawowej, punkt przedszkolny, zespół wychowania przedszkolnego lub zerówka działająca w szkole podstawowej.

Inspiracją dla MegaMisji dla Przedszkoli jest program MegaMisja dla klas 1-3, który Fundacja Orange realizuje z powodzeniem od 2015 roku.

Kontakt:

email: przedszkola@megamisja.pl

———————————————————-

Fundacja Orange wspiera dzieci i młodzież, aby w sposób świadomy i odpowiedzialny funkcjonowały w środowisku społeczno-cyfrowym. Tworzy przyjazne warunki do ich rozwoju i edukacji. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, a także dba o prawa i podmiotowość dzieci w świecie pełnym ekranów. Wspiera nauczycieli i nauczycielki w rozwoju. Angażuje pracowników/czki Orange do udziału w wolontariacie. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach eksperckich. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska.  www.fundacja.orange.pl

W trosce o kompetencje społeczne dzieci – nowy program Fundacji Orange dla przedszkoli

Przewiń do góry
Skip to content