Autor: Marta Bienio


5 lipca 2025, poza ogrodami klasztornymi w Wigrach, Suwalska Organizacja Turystyczna popularyzowała walory turystyczne regionu Suwalszczyzny i oferty swoich członków na Mazowszu, na Dniu Szkockim 2025 w miasteczku Jadów, powiat wołomiński.

To nie był przypadkowy udział – na tamtejszym cmentarzu pochowani się niektórzy osadnicy szkoccy sprowadzeni wcześniej (początek XX wieku) przez generała Ludwika Michała hrabiego Paca do swoich dóbr na Suwalszczyźnie (majątki Dowspuda, Raczki, Mazurki). Po przymusowej emigracji generała do Francji (1831), jako aktywnego uczestnika powstania listopadowego, a także po zajęciu jego majątków przez cara, osadnicy szkoccy i angielscy rozproszyli się z dawnych pacowskich dóbr na Suwalszczyźnie. I jak pokazała historia – niektórzy z nich wybrali podwarszawskie dobra hrabiego Zamoyskiego.
Tegoroczna impreza w Jadowie była edycją jubileuszową – odbywa się tam już od 5 lat. Jej głównym organizatorem jest: Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, we współpracy z St. Andrews Foundation, pod honorowym patronatem Ambasady Brytyjskiej i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy wsparciu m.in. samorządu Powiatu Wołomińskiego i Miasta Jadów.

W jadowskim parku Suwalska OT mogła wystawić stoisko swojego regionu dzięki uprzejmości Gminy Suwałki i użyczeniu przez nią namiotu oraz dzięki pomocy technicznej organizatorów wydarzenia. Poza kamedułą w herbie na gminnym namiocie i ofertach wypoczynku, nadwigierskich akcentów na tym stoisku było więcej. Aktywnym wystawcą była pani Katarzyna Barcikowska (warszawianka) – autorka książek dla dzieci i młodzieży o niesamowitych letnich przygodach nad Wigrami grupki przyjaciół i ich rodziców („Tajemnice szopy nad Wigrami” i „Kosmiczna kraksa nad Wigrami”) – poza pomocą w obsłudze stoiska, zorganizowała konkurs rysunkowy dla dzieci (z nagrodami ufundowanymi przez SOT) oraz prezentację różnych ciekawostek o walorach Suwalszczyzny. Towarzyszyły nam też powieści pochodzącego z Suwalszczyzny polskiego autora grozy – Artura Urbanowicza, a przede wszystkim prawdziwe oryginalne sękacze (od producentów z Gmin Suwałki i Raczki).

Poza imprezą w jadowskim parku mogliśmy być świadkiem wzruszającej mszy ekumenicznej na wspomnianym cmentarzu szkockim, z udziałem potomków Szkotów w Polsce – wydarzeniu rozpoczynającym cały event.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wszechstronną pomoc techniczną. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko za pasjonujące spotkania i rozmowy. Niektórzy z nich niebawem zawitają na Suwalszczyźnie.
Z sentymentem mogliśmy też wrócić do wspomnień dawnych Festiwali Celtyckich w Dowspudzie nad Rospudą. Teraz ten klimat jest w Jadowie. Warto zapisać sobie to wydarzenie w corocznym kalendarzu!

Opracowanie i fot.: Beata Chełmicka-Bordzio

Suwalszczyzna na Dniu Szkockim w Jadowie / Mazowsze


Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowości Płociczno-Osiedle i Płociczno-Tartak w dniach od 07.07.2025 r. do 10.07.2025 r. w godzinach 8.00-14.00 będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenie karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.
                                                                                                                              Dziękujemy. Gmina Suwałki

 

Odczyty wodomierzy w miejscowości Płociczno-Osiedle i Płociczno-Tartak

Nabór nr 1/2025/EFRROW – pomoc na podejmowanie działalności gospodarczej – w sektorach innych niż turystyczne.
Wartość naboru: 100 000,00 Euro
Wartość maksymalna wsparcia – do 100 tysięcy złotych.
Minimalny wkład własny – 35%.
Osoby uprawnione do aplikowania: osoby fizyczne, które ukończyły 18 lat, zamieszkują teren działania LGD od przynajmniej 12 miesięcy oraz w tym okresie nie prowadziły działalności gospodarczej.
Wnioski można składać od 7 lipca do 8 sierpnia 2025.
Wszystkie szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej LGD pod linkiem:
https://www.su-se.pl/nabory-wnioskow/pswpr/konkursy/ogloszenie-o-na-borze-wnioskow-12025efrrow-start-dg-inne-niz-turystyczne.html#gsc.tab=0
Nabór nr 2/2025/EFRROW – pomoc na rozwinięcie prowadzonej działalności gospodarczej zakładające utworzenie minimum jednego miejsca pracy.
Wartość maksymalna wsparcia – do 300 tysięcy złotych.
Wartość naboru: 150 000,00 Euro
Minimalny wkład własny – 35%.
Osoby uprawnione do aplikowania: osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność na terenie LGD od minimum 12 miesięcy.
Wnioski można składać od 7 lipca do 8 sierpnia 2025.
Wszystkie szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej LGD pod linkiem:
https://www.su-se.pl/nabory-wnioskow/pswpr/konkursy/ogloszenie-o-na-borze-wnioskow-22025efrrow-rozwoj-dg.html#gsc.tab=0
Nabór nr 3/2025/EFS+ – wsparcie projektów służących aktywizacji społecznej i zawodowej, zwłaszcza wśród osób z grup marginalizowanych, w tym bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, a także rodzin zagrożonych ubóstwem.
Wartość naboru: 2 562 420,00 zł
Maksymalny poziom wsparcia – 95%.
Osoby uprawnione do aplikowania: organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, spółdzielnie i centra integracji społecznej, podmioty ekonomii społecznej, partnerstwa lokalne działające na rzecz integracji społecznej.
Wnioski można składać od 7 lipca do 8 sierpnia 2025.
Wszystkie szczegóły naboru znajdują się na stronie internetowej LGD pod linkiem: https://www.su-se.pl/nabory-wnioskow/efs/konkursy/ogloszenie-o-na-borze-wnioskow-nr-nabor-nr-32025efs-uslugi-aktywnej-integracji.html#gsc.tab=0

Stowarzyszenie „Suwalsko – Sejneńska” Lokalna Grupa Działania informuje o możliwości składania wniosków w ogłoszonych naborach

Nowa Rada ma być przestrzenią do współpracy dla młodych ludzi, którzy naprawdę chcą coś zmienić – nie tylko mówić, ale też słuchać i działać. Chcemy, żeby w Radzie zasiadły osoby, które naprawdę wiedzą, czego potrzebuje młode pokolenie. Nie boją się o tym mówić własnym językiem i mają pomysły jak zmieniać rzeczywistość wokół siebie, by żyło im się lepiej. Którzy chcą rozwiązywać wszystkie ważne sprawy dla młodych Polek i Polaków – od psychologa w szkole, po bezpieczeństwo w sieci czy wykluczenie komunikacyjne.

Konsultacje trwają do 3 czerwca

Zanim rozpocznie się nabór, trwa proces konsultacji publicznych projektu rozporządzenia, które określi zasady funkcjonowania Rady. To moment, w którym każdy może zgłosić swoje uwagi i sugestie.

Projekt rozporządzenia można znaleźć pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/pozytek/konsultacje-publiczne-projektu-rozporzadzenia-przewodniczacego-komitetu-do-spraw-pozytku-publicznego-w-sprawie-rady-dialogu-z-mlodym-pokoleniem

Uwagi przesyłamy do 3 czerwca na adres: konsultacje_DOB@kprm.gov.pl

Jak dołączyć do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem?

Aby zgłosić się do Rady, potrzebujesz poparcia od odpowiednich podmiotów. Zgłoszenia formalnie dokonuje organizacja lub ciało, które chcesz reprezentować. Możesz kandydować jako przedstawiciel:

organizacji pozarządowych (wymagane min. 8 poparć innych organizacji) – jeżeli nie masz pewności, czy określony podmiot może Ci udzielić ważnego poparcia, pisz do nas na adres: sekretarz.RDZMP@kprm.gov.pl.
Parlamentu Studentów RP (bez dodatkowych poparć),
młodzieżowych rad lub sejmików (wymagane 3 poparcia od innych młodzieżowych rad/sejmików, zgodne ze statutami tych ciał).

Dokumenty będzie można przesyłać od 20 czerwca do końca lipca. Warto rozpocząć przygotowania już teraz – szczególnie, że w okresie wakacyjnym niektóre rady młodzieżowe mogą nie obradować.

– Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem nie powstała po to, by robić politykę. Chcemy usłyszeć głos ludzi, którzy żyją prawdziwymi problemami młodego pokolenia i szukają ich rozwiązań. Potrzebujemy tych, którzy potrafią mówić za młodych ludzi, bo nimi są. Zależy mi, żeby ta Rada była żywa, różnorodna i autentyczna, dlatego potrzebujemy szczerych, odważnych i zaangażowanych młodych ludzi. Ta Rada ma sens tylko wtedy, jeśli będzie mówić prawdziwym głosem. I mam nadzieję, że właśnie takie osoby się do niej zgłoszą – mówi Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska.

Terminy

do 3 czerwca – zgłaszanie uwag do projektu rozporządzenia
od 20 czerwca do końca lipca – przyjmowanie zgłoszeń do Rady

To sporo czasu, ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo wiele zgłoszeń bywa odrzucanych ze względu na braki w dokumentach.

Dokumenty będzie można złożyć tradycyjnie (z odręcznym podpisem, w wersji papierowej) lub elektronicznie. Pamiętajcie, że jeśli dokumenty będą podpisane tradycyjnie, odręcznie, to będzie trzeba nam je wysłać jako oryginały.

Kontakt

W sprawie konsultacji: konsultacje_DOB@kprm.gov.pl
W sprawie naboru: sekretarz.rdzmp@kprm.gov.pl

Czekamy na Ciebie!

Nabór do Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

14 czerwca 2025 roku odbyła się kolejna edycja Nocy Kupały w Sobolewie nad rzeką Czarną Hańczą. Niesamowity występ muzyczny zapewniły zespoły: Szuwarki  Zespół Pieśni Ludowej z Wiżajn, zespół Raczkowiacy z Raczek, zespół Osyda oraz goście- zespół  Łysa Góra. Młodzież uczestnicząca w zajęciach OCiKGS w Krzywem prowadzonych przez Renatę Gniady oraz dzieciom ze Świetlicy w Sobolewie prowadzonym przez Lidię Nieszczerzewską wykonała magiczny pokaz światłami led, goście z Bartoszyc z Teatru Ognia Fire Five zakończyli wydarzenie ognistym pokazem. Ogromne podziękowania ślemy do osób, które przyczyniły się do  organizacji wydarzenia, a także czuwały nad przebiegiem oraz bezpieczeństwem imprezy -sołectwu Sobolewo w szczególności Pani Sołtys Małgorzacie Dojnikowskiej oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Suwałki Panu Markowi Jeromin, OSP Sobolewo na czele z Adamem Białoszewskim, KGW ,,Niezłe Ziółka” Sobolewo ,OSP z Płociczna i Turówki Nowej, KGW z Płociczna – „Ekipie Ślicznej z Płociczna” oraz „Gawryszkom” z Gawrych Rudy za stoiska kulinarne. Dziękujemy  wszystkim za przybycie i wspólną zabawę nad rzeką Czarną Hańczą w Sobolewie.

Zdjęcia: Ośrodek Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki, OSP Płociczno

Za nami Noc Kupały w Sobolewie

                              OGŁOSZENIE O DODATKOWYM NABORZE DEKLARACJI UCZESTNICTWA


Wójt Gminy Suwałki ogłasza dodatkowy nabór deklaracji uczestnictwa w projekcie grantowym pn. ”Inwestycje w dostępność lokali mieszkalnych na terenie gminy Suwałki” realizowanym przez Gminę Suwałki w ramach Programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.
Przyznawanie grantów odbywać się będzie zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Suwałki nr VIII/68/24 z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wyrażenia zgody na realizację przez Gminę Suwałki projektu pod nazwą „Inwestycje w dostępność lokali mieszkalnych na terenie gminy Suwałki”.

Deklaracje należy składać w terminie
od 23.06.2025 r. do 31.07.2025 r.
(o zachowaniu terminu decyduje data wpływu do Urzędu Gminy Suwałki)

Miejsce składania deklaracji:
Urząd Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki – Punkt Obsługi Interesanta lub
za pośrednictwem skrzynki e-puap:/gminasuwalki/SkrytkaESP

Wartość projektu/ grantu:
Maksymalna kwalifikowalna wartość jednego projektu grantowego: 50 000,00 zł
Maksymalna wartość grantu/ dofinansowania z UE (85%): 42 500,00 zł

Uczestnikami projektu mogą być osoby fizyczne spełniające łącznie następujące warunki:
1) są osobami wymagającymi opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego ze względu na występowanie jednego lub więcej warunków określonych poniżej:
a) wiek: ukończone 65 lat (na dzień składania deklaracji uczestnictwa),
b) stan zdrowia,
c) niepełnosprawność;
2) są właścicielami/ współwłaścicielami lub użytkownikami lokali mieszkalnych
zlokalizowanych na terenie Gminy Suwałki, w których zaplanowano realizację
projektu grantowego i posiadają tytuły prawne do dysponowania tymi nieruchomościami;
3) zamieszkują na terenie Gminy Suwałki w lokalach, o których mowa w pkt 2;
4) nie wykorzystują lokali, o których mowa w pkt 2 do działalności gospodarczej.

Tryb przeprowadzenia naboru
1) nabór przeprowadzony jest w oparciu o Regulamin naboru oraz dokumenty zgłoszeniowe;
2) na komplet dokumentów zgłoszeniowych składają się:
a) wypełniona deklaracja uczestnictwa w projekcie (załącznik nr 1 do Regulaminu),
b) pisemne pełnomocnictwo do składania oświadczeń woli w imieniu Grantobiorcy (jeżeli dotyczy),
c) kopia dokumentacji potwierdzającej, że Grantobiorca wymaga wsparcia w
samodzielnym funkcjonowaniu, tj. wykonywania co najmniej jednej z
podstawowych czynności dnia codziennego ze względu na wystąpienie jednego lub
więcej warunków określonych poniżej:
• wiek: ukończone 65 lat lub/i stan zdrowia – np. zaświadczenie lekarskie/ zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej,
• niepełnosprawność – np. orzeczenie o niepełnosprawności, legitymacja osoby niepełnosprawnej itp.,
d) kopia dokumentu poświadczającego prawo do dysponowania lokalem mieszkalnym przez Grantobiorcę (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, umowa użyczenia, umowa najmu/dzierżawy) poświadczona za zgodność z oryginałem,
e) w przypadku, jeśli lokal mieszkalny posiada oprócz Grantobiorcy, innych właścicieli/ współwłaścicieli – pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli na realizację Inwestycji,
f) w przypadku, jeśli zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę Grantobiorca przedkłada oświadczenie, że najpóźniej w dniu podpisania umowy o powierzeniu grantu, dostarczy kopię pozwolenia na budowę wraz z projektem budowlanym,
g) w przypadku, jeśli zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Inwestycja wymaga zgłoszenia budowy Grantobiorca przedkłada oświadczenie, że najpóźniej w dniu podpisania umowy o powierzeniu grantu, dostarczy kopię zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych.

Przed wypełnieniem deklaracji uczestnictwa prosimy o zapoznanie się z katalogiem kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych (załącznik nr 2 do Regulaminu).
Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45, 16-400 Suwałki pokój 114, 115 oraz pod numerami telefonu: 87 565 93 41, 87 565 93 43.

                                                                     Zastępca Wójta Gminy Suwałki
                                                                             /-/ Krzysztof Andrzej Gwaj

Ogłoszenie o dodatkowym naborze deklaracji uczestnictwa w projekcie grantowym pn. ”Inwestycje w dostępność lokali mieszkalnych na terenie gminy Suwałki”

Fundacja Wigry Pro jest realizatorem projektu pn. Wigry -Festiwal Kultur  Dziedzictwo Kulturowe naszych przodków  łączące pokolenia dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025. W ramach projektu zapraszamy na warsztaty śpiewacze Kultura ludowa łącząca pokolenia. Zapraszamy wszystkich chętnych do nauki i wspólnego śpiewu pieśni z repertuaru zespołu śpiewaczego „Wigranie” działającego w Starym Folwarku na Suwalszczyźnie. W programie warsztatów: ćwiczenia oddechowe, wokalne, relaksacyjne i emisyjne, nauka tradycyjnych pieśni Suwalszczyzny, śpiew w grupie.
Zajęcia warsztatowe będą odbywały się w terminie: 21, 23, 28, 29 czerwca 2025r. ,
godz. 16.00 – 19.00 w Galerii Dużej – Domu Królewskiego.
Chęć uczestnictwa w wydarzeniu należy zgłosić do 15 czerwca 2025r. do godz. 15.00.
Bliższych informacji dotyczących warsztatów udziela:
Pani Ania Szafranowska tel. 661 049 454
Zapisy są przyjmowane w Fundacji Wigry Pro – mailowo: refektarz@wigry.pro

Przyjdź i poznaj pieśni swoich przodków!

Zapraszamy na Festiwal Kultur w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach


Informujemy , że w związku z rozbudową i przebudową drogi gminnej nr 102034B na odc. Nowa Wieś – Lipniak, gmina Suwałki od 30.05.2025 r. nastąpi tymczasowa zmiana organizacji ruchu drogowego na ww. drodze. Kierowców oraz pieszych prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zastosowanie się do wprowadzonego oznakowania.
Przepraszamy za utrudnienia

 

Uwaga! Tymczasowa zmiana organizacji ruchu

Przewiń do góry
Skip to content