Aktualności

       Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowościach: Stary Folwark, Leszczewek, Leszczewo, Cimochowizna, Tartak, Piertanie w dniach od 15.07.2025 r. do 21.07.2025r. w godzinach 15.00-20.00 będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenia karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.

Dziękujemy. Gmina Suwałki

Odczyty wodomierzy w m. Stary Folwark, Leszczewek, Leszczewo, Cimochowizna, Tartak, Piertanie.

12 lipca 2025 roku wystartowała kolejna edycja Biegu Przyjaciół Wigierskiego Parku Narodowego. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Suwałki. Bieg przerodził się w piknik rodzinny, który zgromadził około 100 osób, 37 biegaczy stanęło na mecie i ukończyło trasę ok 11,5 km prowadzącą ścieżkami WPN. Urozmaicona, kręta trasa prowadziła ścieżkami między malowniczymi Sucharami, wzdłuż brzegu Jeziora Czarne by wprowadzić biegaczy głęboko w las, w trasy, które latem są rzadko odwiedzane. Zależało nam, by pokazać urozmaicony krajobraz parku, jego piękno oraz dziką przyrodę. Sympatycy biegu przybyli z całej Polski, gościliśmy biegaczy miedzy innymi z Warszawy, Gdyni, Białegostoku, Ełku, Augustowa, Olecka, Łomży, Pisza, Sokółki.
Start i meta miały miejsce w kompleksie rekreacyjnym „Dziupla” w pobliżu siedziby Wigierskiego Parku Narodowego. Na mecie czekało przygotowane ognisko oraz nagrody niespodzianki przygotowane również przez współorganizatora biegu – Wigierski Park Narodowy.
Wśród Pań najszybciej trase pokonały: Roksana Świacka (56:43) z Maćkowej Rudy, Barbara Żmuda (01:02:28) oraz Monika Kaczyńska (01:02:52) .
Wśród Panów na podium stanęli: Andrzej Godlewski (49:55) z Borawskie, Jairo Figueroa (51;37) z Suwałk oraz Jarosław Kubryński (51:46) z Augustowa.
Zgodnie z ideą biegu – krzewienie sportu oraz poszanowanie środowiska naturalnego, medale były wykonane z drewna zero waste a puchary zostały zastąpione sadzonkami mięty, Panie zostały obdarowane bukietami polnych kwiatów. 

Bieg Przyjaciół Wigierskiego Parku Narodowego

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że każdego roku dochodzi do ponad setki wybuchów butli z gazem płynnym. Wypadki te najczęściej mają miejsce w budynkach mieszkalnych o zabudowie wielorodzinnej oraz w domach jednorodzinnych.

Najczęstszą przyczyną wybuchu butli z gazem płynnym jest nieprawidłowe użytkowanie, zwłaszcza podłączanie butli do urządzeń, a na dalszym miejscu – nieszczelność butli lub instalacji do niej podłączanej. Wystarczy nawet mała nieszczelność, aby gaz ulotnił się i stworzył mieszaninę wybuchową. W zamkniętym pomieszczeniu to zagrożenie zdrowia, a często i życia użytkowników.

W odpowiedzi na te dane dotyczące użytkowania butli na gaz LPG, Transportowy Dozór Techniczny, przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury, rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną BEZPIECZNA BUTLA – BEZPIECZNY DOM, której celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej bezpiecznej eksploatacji butli na gaz LPG oraz edukacja, jak uniknąć zagrożeń i postępować zgodnie z przepisami technicznymi oraz zasadami bezpieczeństwa.

BEZPIECZNA BUTLA- BEZPIECZNY DOM

 

Fundacja Wigry Pro serdecznie zaprasza na wydarzenie: Wigry  Festiwalu Kultur  Dziedzictwo Kulturowe naszych dziadów i pradziadów  łączce pokolenia które odbędzie się 19 lipca 2025 roku w godz. 10:00–20:00, w malowniczej scenerii Ogrodów Klasztornych w Wigrach.

Realizatorem działania jest Fundacja Wigry Pro,  w ramach  projektu pn.: Wigry – Festiwal Kultur – „Dziedzictwo Kulturowe naszych przodków – łączące pokolenia” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu  Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.

W ramach festiwalu proponujemy:

– występy zespołów :  

Anna Szafranowska z zespołem „ Ziemio Ty śliczna”,

Wigranie – zespół śpiewaczy,

Kapela z Czarnej Buchty,

Sejneńska Kapela Kresowa,

Zespół Bagatela, 

Kapela Onegdaj;

ocenianych przez profesjonalne jury.

– wystawę fotograficzną z realizacji projektu.

– prezentację  z zakresu twórczości ludowej, uwzględniając tradycyjne rękodzieło i rzemiosło,

– atrakcje dla dzieci m.in. „ zjeżdżalnia dmuchańce”,

– liczne konkursy z nagrodami.

– dużo dobrej muzyki ludowej w aranżacji  współczesnej.

Szczegółowy program znajduje się na    https://www.facebook.com/Pokamedulski.Klasztor.w.Wigrach

Fundacja Wigry Pro serdecznie zaprasza na wydarzenie: Wigry – Festiwalu Kultur – Dziedzictwo Kulturowe naszych dziadów i pradziadów – łączce pokolenia

Fundacja Wigry Pro serdecznie zaprasza do uczestnictwa w poszczególnych koncertach w ramach projektu  „Klimatyczne wieczory w Wigrach” – projektu dofinansowanego ze środków  Gmina Suwałki  

Poszczególne koncerty  odbędą się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach /Tawerna – Ogrody Klasztorne:                       

  1. FRIENDS OF THE BLUES                             – 13 lipca 2025r. – g. 15.00
  2. SZCZEPAN SZEŚCIŁO                                   – 20 lipca 2025r. – g. 16.00
  3. BYLE DALEJ                                                   – 26 lipca 2025r. – g. 18.00
  4. DOBRE WRAŻENIE                                      – 2 sierpnia 2025r. –   g. 18.00
  5. ZMIANA WACHTY                                      – 9 sierpnia 2025r. –   g. 18.00
  6. DRESZCZ BLUES BAND                               – 16 sierpnia 2025r. – g. 18.00

BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

 

Fundacja Wigry Pro serdecznie zaprasza do uczestnictwa w poszczególnych koncertach w ramach projektu  „Klimatyczne wieczory w Wigrach”

Informujemy, że w dniu 14.07.2025 r. (poniedziałek) w związku z rozbudową sieci wodociągowej w miejscowości Lipniak może wystąpić przerwa w dostawie wody w godz. 09-00-12.00.

Jednocześnie przypominamy, że po ponownym uruchomieniu wodociągu może nastąpić czasowe pogorszenie jakości wody.

Przepraszamy za utrudnienie.

Przerwa w dostawie wody w m. Lipniak w dniu 14.07.2025 r.


5 lipca 2025, poza ogrodami klasztornymi w Wigrach, Suwalska Organizacja Turystyczna popularyzowała walory turystyczne regionu Suwalszczyzny i oferty swoich członków na Mazowszu, na Dniu Szkockim 2025 w miasteczku Jadów, powiat wołomiński.

To nie był przypadkowy udział – na tamtejszym cmentarzu pochowani się niektórzy osadnicy szkoccy sprowadzeni wcześniej (początek XX wieku) przez generała Ludwika Michała hrabiego Paca do swoich dóbr na Suwalszczyźnie (majątki Dowspuda, Raczki, Mazurki). Po przymusowej emigracji generała do Francji (1831), jako aktywnego uczestnika powstania listopadowego, a także po zajęciu jego majątków przez cara, osadnicy szkoccy i angielscy rozproszyli się z dawnych pacowskich dóbr na Suwalszczyźnie. I jak pokazała historia – niektórzy z nich wybrali podwarszawskie dobra hrabiego Zamoyskiego.
Tegoroczna impreza w Jadowie była edycją jubileuszową – odbywa się tam już od 5 lat. Jej głównym organizatorem jest: Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, we współpracy z St. Andrews Foundation, pod honorowym patronatem Ambasady Brytyjskiej i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy wsparciu m.in. samorządu Powiatu Wołomińskiego i Miasta Jadów.

W jadowskim parku Suwalska OT mogła wystawić stoisko swojego regionu dzięki uprzejmości Gminy Suwałki i użyczeniu przez nią namiotu oraz dzięki pomocy technicznej organizatorów wydarzenia. Poza kamedułą w herbie na gminnym namiocie i ofertach wypoczynku, nadwigierskich akcentów na tym stoisku było więcej. Aktywnym wystawcą była pani Katarzyna Barcikowska (warszawianka) – autorka książek dla dzieci i młodzieży o niesamowitych letnich przygodach nad Wigrami grupki przyjaciół i ich rodziców („Tajemnice szopy nad Wigrami” i „Kosmiczna kraksa nad Wigrami”) – poza pomocą w obsłudze stoiska, zorganizowała konkurs rysunkowy dla dzieci (z nagrodami ufundowanymi przez SOT) oraz prezentację różnych ciekawostek o walorach Suwalszczyzny. Towarzyszyły nam też powieści pochodzącego z Suwalszczyzny polskiego autora grozy – Artura Urbanowicza, a przede wszystkim prawdziwe oryginalne sękacze (od producentów z Gmin Suwałki i Raczki).

Poza imprezą w jadowskim parku mogliśmy być świadkiem wzruszającej mszy ekumenicznej na wspomnianym cmentarzu szkockim, z udziałem potomków Szkotów w Polsce – wydarzeniu rozpoczynającym cały event.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i wszechstronną pomoc techniczną. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko za pasjonujące spotkania i rozmowy. Niektórzy z nich niebawem zawitają na Suwalszczyźnie.
Z sentymentem mogliśmy też wrócić do wspomnień dawnych Festiwali Celtyckich w Dowspudzie nad Rospudą. Teraz ten klimat jest w Jadowie. Warto zapisać sobie to wydarzenie w corocznym kalendarzu!

Opracowanie i fot.: Beata Chełmicka-Bordzio

Suwalszczyzna na Dniu Szkockim w Jadowie / Mazowsze


Gmina Suwałki uprzejmie informuje, że w miejscowości Płociczno-Osiedle i Płociczno-Tartak w dniach od 07.07.2025 r. do 10.07.2025 r. w godzinach 8.00-14.00 będą odczytywane wodomierze. Prosimy mieszkańców wsi o udostępnienie w powyższym terminie dostępu do wodomierza lub spisanie i podanie wskazań licznika Inkasentowi (istnieje możliwość wywieszenie karteczki z odczytem w widocznym i dostępnym miejscu lub podanie odczytu tel. 667-676-787). W przypadku braku możliwości odczytu, zostanie wystawiony rachunek według średniego zużycia.
                                                                                                                              Dziękujemy. Gmina Suwałki

 

Odczyty wodomierzy w miejscowości Płociczno-Osiedle i Płociczno-Tartak

Przewiń do góry
Skip to content