Kultura,miejsca zabytki

Zespół śpiewaczy „WIGRANIE” powstał w czerwcu 2003 roku na terenie Gminy Suwałki w Starym Folwarku. Repertuar zespołu to przede wszystkim pieśni i przyśpiewki nawiązujące do dawnej tradycji i kultury regionu Suwalszczyzny.

Stroje, w których zespół koncertuje  nawiązują do tradycyjnych strojów ludowych noszonych na Suwalszczyźnie. Zespół czynnie uczestniczy w festynach i imprezach kulturalnych zarówno na terenie Polski, jak i za granicą, dbając tym o zachowanie kultury i tradycji regionu Suwalszczyzny.

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ NA TERENIE GMINY SUWAŁKI:

* Zbiorowa mogiła 16 członków Ruchu Oporu zamordowanych przez hitlerowców w dniu 4 kwietnia 1944 r.

* Kamienny pomnik we wsi Tartak przy drodze Suwałki – Sejny upamiętniający śmierć Mariana Daniłowicz oraz mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy zginęli podczas wojny z rąk Hitlerowców

* Cmentarz Nieznanych Żołnierzy Niemieckich i Rosyjskich z I Wojny Światowej w miejscowości Płociczno – Osada

* Mogiła zbiorowa Żołnierzy Armii Radzieckiej i ofiar terroru we wsi Płociczno

* Cmentarz z czasów I wojny światowej ku czci poległych żołnierzy niemieckich i rosyjskich w miejscowości Leszczewek

KUCHNIA REGIONALNA

 Na terenie Suwalszczyzny ogromny wpływ na kształtowanie kuchni regionalnej ma tradycja. Potrawy regionalne Suwalszczyzny są przygotowywane według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. To dzięki temu jadło tego regionu stanowi taka ucztę dla zmysłów niezależnie od upodobań.

Specjalnością Suwalszczyzny są sękacze.

Sękacz pieczony jest przez 1,5 godziny nad ogniem podtrzymywanym drewnem, co szczególnie wzbogacanego smak.

Odwiedzając Suwalszczyznę nie można nie spróbować innych miejscowych potraw tj.: soczewiaków, smalcu ze skwarkami, ogórkami małosolnymi czy niespotykanych w innych regionach kartaczy.

MIEJSCA PAMIĘCI POBYTU PAPIEŻA JANA PAWŁA II

16 października 2005 r. przy kościele pw. św. M. M. Kolbe w miejscowości Gawrych Ruda w hołdzie wielkiemu Polakowi z okazji XXVII rocznicy Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II odsłonięto obelisk następującej treści: ” W hołdzie pamięci pontyfikatu Jana Pawła II, który odnowił oblicze tej ziemi. Społeczeństwo Gminy Suwałki” 

 

10 czerwca 2006 r. w Wigrach, w miejscu gdzie lądował papieski śmigłowiec, odsłonięto obelisk upamiętniający wizytę Papieża Jana Pawła II na Suwalszczyźnie w czerwcu 1999 r. Na obelisku wyryto napis: „On stanął na tym brzegu 8 czerwca 1999 r. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Społeczeństwo Gminy Suwałki. czerwiec 2006 r.

Obelisk znajduje się w pobliżu pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach. W pomieszczeniach Klasztoru przebywał Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1999 r. W pokojach tych obecnie utworzone zostało muzeum poświęcone papieżowi, udostępnione dla turystów.

 

Drewniany kościół w Żylinach z początku XX wieku.

Przewiń do góry
Skip to content