Nowe stawki za odbiór odpadów od stycznia 2023 r. oraz indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy wnosić opłaty za odpady komunalne

Nowe stawki za odbiór odpadów od stycznia 2023 r. oraz indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy wnosić opłaty za odpady komunalne.

Wójt Gminy Suwałki, działając na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiadamia, że zgodnie Uchwałą Rady Gminy w Suwałkach z dnia 29 listopada 2022 r. Nr XLVII/484/22 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty (Dz. Urz. Woj. Podlaskiego z 2022 r. poz. 5531)- zostały uchwalone nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Suwałki.

Obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę odpadami. Głównym czynnikiem wpływającym na tą decyzję jest znaczny wzrost cen energii i usług, który bezpośrednio przekłada się na wysokie koszty transportu i zagospodarowania naszych odpadów zwłaszcza, że zauważalny jest w naszej gminie wzrost odpadów zmieszanych, których zagospodarowanie jest znacznie wyższe od selektywnych.

Od dnia 1 stycznia 2023 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny według złożonej deklaracji, wyniesie 27,00 zł (wzrost o 4 zł) miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, w przypadku, gdy mieszkańcy tej nieruchomości nie kompostują bioodpadów w kompostowniku.

W sytuacji stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata będzie naliczana z zastosowaniem stawki podwyższonej, tj. 81,00 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 4,50 zł miesięcznie od osoby od obowiązującej stawki opłaty podstawowej za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny od jednego mieszkańca. Wysokość stawki dla osób kompostujących bioodpady wyniesie22,50 zł (wzrost o 2,50 zł)miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, w przypadku, gdy mieszkańcy tej nieruchomości kompostują bioodpady w kompostowniku.

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w dotychczasowej deklaracji.

W takim przypadku właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do złożenia nowej deklaracji i uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości podanej w zawiadomieniu.

Zmianie ulegnie także stawka opłaty ryczałtowej za domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno- wypoczynkowe, która w 2023 r. wyniesie 206 zł rocznie.

Informujemy, że od dnia 01 stycznia 2023 roku wpłat dotyczących opłaty za odpadykomunalne należydokonywać na indywidualny rachunek bankowy Urzędu Gminy Suwałki. (jest to rachunek przypisany dla podatnika umożliwiający automatyczną identyfikację tytułu płatności ). Nie należy udostępniać przypisanego numeru konta innym podmiotom ani posługiwać się tym samym numerem przy opłacie innych podatków i opłat.

Zostaną do Państwa dostarczone (rozesłane) zawiadomienia o zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi gdzie będą wskazane numery indywidualnych rachunków bankowych.

Terminy wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie ulegają zmianie. Tak jak do tej pory, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie trzeba uiszczać:

za styczeń, luty, marzec                     – do 15 marca

za kwiecień, maj, czerwiec                – do 15 czerwca

za lipiec, sierpień, wrzesień              – do 15 września

za październik, listopad, grudzień     – do 15 listopada

Nadmieniamy, że istnieje możliwość płatności opłaty za gospodarowanie odpadami w ratach miesięcznych.

PRZYPOMNIENIE

Na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek zgłoszenia wszelkich zmian danych mających wpływ na ustalenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi np. zmianę liczby osób zamieszkujących nieruchomość, narodziny, zgon, zmianę właściciela, sprzedaż nieruchomości lub migrację.

Deklarację należy złożyć w Urzędzie Gminy Suwałki, ul. Świerkowa 45 osobiście, listownie lub w formie elektronicznej na obowiązującym wzorze deklaracji dostępnym w Urzędzie Gminy Suwałki oraz na stronie internetowej https://gmina.suwalki.pl.