Konferencja zamykająca projekt „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowanie rozwoju turystyki”

W dniach 8-9 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja podsumowująca wspólny polsko-litewski projekt „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowanie rozwoju turystyki”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich czterech partnerów realizujących projekt, tj.: Administracja samorządu Rejonu Solecznickiego (LT) – Partner Wiodący, Gmina Suwałki – Partner 2, Wigierski Park Narodowy – Partner 3 oraz Ośrodek Kultury Rejonu Solecznicki (LT) – Partner 4. Mer Rejonu Solecznickiego – Zdzisław Palewicz, Wójt Gminy Suwałki – Zbigniew Mackiewicz oraz Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego -Tomasz Huszcza zgodnie uznali, że projekt wniósł bardzo wiele w ochronę dziedzictwa kulturowego współpracujących regionów, a odnowione w ramach projektu obiekty będą służyć rozwojowi turystyki w Rejonie Solecznickim i na Suwalszczyźnie.


Najbardziej widoczne efekty projektu to odnowione w ramach projektu obiekty, tj.: po stronie litewskiej najstarszy obiekt zespołu pałacowego Balińskich w Jaszunach, a po stronie polskiej budynek i wystawa „Ocalić od zapomnienia” w Wigierskim Parku Narodowym w Krzywem oraz odnowienie placu wraz ze sceną w Starym Folwarku. W ramach projektu powstał też mural na ścianie Ośrodka Czytelnictwa i Kultury w msc. Krzywe przy szlaku rowerowym Green Velo. Jest on jest miłym akcentem przypominającym o współpracy polsko-litewskiej.
Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat potencjału turystycznego przygranicznych regionów, podsumować dotychczasową współpracę i dowiedzieć się jakie nowe możliwości współpracy czekają w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.
Partnerzy projektu zapewnili o woli dalszej współpracy na rzecz rozwoju Regionu Solecznickiego i Suwalszczyzny.


Dodatkowym elementem konferencji były wizyty studyjne w odnowionych obiektach w ramach projektu oraz warsztaty rękodzieła lokalnego, tkactwa i kuchni regionalnej Suwalszczyzny. Podczas warsztatów uczestnicy konferencji mogli poznać tajniki produkcji zabawek z drewna, kunsztu pracy tkackiej i posmakować kamedulskich soczewiaków, pierogów z kaczką i innych smakołyków.
Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za współpracę!

Konferencja zamykająca projekt „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowanie rozwoju turystyki”
Przewiń do góry
Skip to content