Pieniądze dedykowane na tzw. związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla Miasta i Gminy Suwałki znajdą się w puli środków finansowych z nowej perspektywy Unii Europejskiej. 2 sierpnia br. zostało podpisane porozumienie międzygminne dotyczące utworzenia pomiędzy Miastem i Gminą Suwałki Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

„Stworzymy nową wspólną wizję rozwoju Miasta i Gminy Suwałki. ZIT-y w Polsce realizowane są od lat. Nam się to udaje po raz pierwszy. To był nasz cel, który w końcu udaje się osiągnąć dzięki temu, że władze województwa dały nam zielone światło na takie działanie” – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – „Znajdziemy pomysł na wspólne projekty i rozwój. Związki pomiędzy Miastem i Gminą są bardzo silne” – dodał Czesław Renkiewicz.

„Jako Gmina współpracujemy ściśle z Miastem. To w mieście pracują nasi mieszkańcy, a także uczą się dzieci. Na terenie gminnych terenów odpoczywają mieszkańcy Miasta. Cieszę się, że dzięki ZIT otrzymamy pieniądze, które będą dedykowane tylko dla nas i to my zdecydujemy na co je przeznaczyć” – podkreślił Zbigniew Mackiewicz, Wójt Gminy Suwałki.

Strategia rozwoju lokalnego, którą w porozumieniu stworzą Gmina i Miasto zostanie opracowana przez ekspertów. Wcześniej zorganizowane będą szerokie konsultacje społeczne i badanie opinii mieszkańców. Ale już teraz obie Jednostki Samorządu Terytorialnego wiedzą co chcą zrealizować dzięki pieniądzom z ZIT. Obu samorządom zależy aby to były farmy fotowoltaiczne, granty na instalacje solarne dla mieszkańców, autobusy zeroemisyjne, ścieżki rowerowe łączące gminę i miasto, infrastruktura drogowa i oświatowa. Na terenie gminy chcielibyśmy aby powstały stacje systemu SUWER na terenie gminy, uliczne oświetlenie LED oraz infrastruktura wodno – kanalizacyjna.

Oprócz środków dedykowanych na ZIT, oba samorządy będą mogły brać udział w otwartych konkursach i pozyskiwać środki z Unii Europejskiej.

W spotkaniu oprócz Prezydenta Suwałk i Wójta Gminy Suwałki udział wzięli: Zdzisław Przełomiec – Przewodniczący Rady Miejskiej, Marek Jeromin – Przewodniczący Rady Gminy, Danuta Bućko – Skarbnik Gminy Suwałki, Wiesław Stelmach – Skarbnik Miasta Suwałki.

źródło: UM Suwałki

Miasto i Gmina Suwałki zacieśniają współpracę

Przewiń do góry
Skip to content