23 lutego 2021 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn. „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowania rozwoju turystyki”. Projekt będzie realizowany w partnerstwie polsko-litewskim, po dwóch partnerów z każdego kraju. Partnerem Wiodącym Projektu jest Administracja samorządu rejonu Solecznickiego. Pozostali partnerzy projektu to: Gmina Suwałki (Partner 2), Wigierski Park Narodowy (Partner 3) oraz Centrum Kultury rejonu Solecznickiego.
Projekt LT-PL-5R-384
CEL PROJEKTU – dialog międzykulturowy i zwiększenie aktywności obiektów kultury i dziedzictwa przyrodniczego w regionie transgranicznym poprzez rozwój bliższych powiązań kulturowych i zrównoważone podejście do turystyki.
Początek projektu 1 stycznia 2021 r., koniec 31 grudnia 2022 r.
Wartość projektu ogółem 883 836,83 euro, dofinansowanie UE 751 261,28 euro
Informacja z 19 listopada 2021 r. :
19 listopada 2021 roku zakończyła się modernizacja gminnego placu w Starym Folwarku. Na miejscu pojawiła się wiata z grillem, ławka z możliwością ładowania telefonów komórkowych, ogrodzenie, oświetlenie. Modernizację przeszła też scena, gdzie odbywają się gminne imprezy, a część terenu utwardzono. Samorząd zrealizował przedsięwzięcie w ramach wspólnego projektu z litewskim rejonem Solecznickim pn. „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowania rozwoju turystyki”.
Realizacja projektu przypada na dwa lata, tj. 2021-2022. Ze względu na pandemię COVID-19 w 2021 r. działania w projekcie skupiły się głównie na inwestycjach, a działania miękkie zostały przeniesione na 2022 r. w nadziei, że będą mogły być zrealizowane w zakładanej w projekcie formie, z uwzględnieniem bezpośrednich spotkań uczestników projektu.
W 2021 r. Gmina Suwałki w ramach projektu wykonała dwie inwestycje:
- Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w miejscowości Stary Folwark, w ramach czego wykonano:
- makroniwelacje terenu i renowacja nawierzchni trawiastej;
- remont istniejącej sceny;
- wymianę ogrodzenia;
- budowę altany z pomieszczeniem magazynowym i stołem wraz z ławkami;
- utwardzenie nawierzchni;
- budowa zadaszonej ławki piknikowej solarnej
- montaż 8 lamp solarnych;
- montaż stojaków na rowery – 2 szt.
- montaż stołów parkowych – 4 szt. wraz z ławkami;
- montaż ławek dla publiczności – 50 szt.;
2. Zagospodarowanie ternu wraz z wyposażeniem Punktu Informacji Turystycznej przy Ośrodku Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki”, w ramach czego wykonano:
- utwardzenie nawierzchni;
- budowa zadaszonej solarnej ławki piknikowej
- montaż stojaków na rowery – 4 szt.
Całkowita wartość obu inwestycji wyniosła 552 885,00 zł
W 2022 roku w ramach projektu planowane są działania miękkie, w tym m. in.: przygotowanie wydawnictw i map; rajd rowerowy, festyn na wyremontowanym placu w Starym Folwarku, udział w szkoleniach organizowanych na Litwie z zakresu promocji i rozwoju turystyki oraz wiele innych działań, których celem jest rozwój turystyki w regionach partnerskich Litwy i Polski. Ponadto w przyszłym roku na ścianie budynku Ośrodka Czytelnictwa i Kultury w Krzywem pojawi się mural o nawiązujący tematyką do współpracy polsko-litewskiej.
Projekt pn. „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowania rozwoju turystyki” jest projektem współfinansowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A.
Informacja z dn. 10 grudnia 2022 r.
W dniach 8-9 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja podsumowująca wspólny polsko-litewski projekt „Współpraca Litwy i Polski w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promowanie rozwoju turystyki”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich czterech partnerów realizujących projekt, tj.: Administracja samorządu Rejonu Solecznickiego (LT) – Partner Wiodący, Gmina Suwałki – Partner 2, Wigierski Park Narodowy – Partner 3 oraz Ośrodek Kultury Rejonu Solecznicki (LT) – Partner 4. Mer Rejonu Solecznickiego – Zdzisław Palewicz, Wójt Gminy Suwałki – Zbigniew Mackiewicz oraz Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego -Tomasz Huszcza zgodnie uznali, że projekt wniósł bardzo wiele w ochronę dziedzictwa kulturowego współpracujących regionów, a odnowione w ramach projektu obiekty będą służyć rozwojowi turystyki w Rejonie Solecznickim i na Suwalszczyźnie.
Najbardziej widoczne efekty projektu to odnowione w ramach projektu obiekty, tj.: po stronie litewskiej najstarszy obiekt zespołu pałacowego Balińskich w Jaszunach, a po stronie polskiej budynek i wystawa „Ocalić od zapomnienia” w Wigierskim Parku Narodowym w Krzywem oraz odnowienie placu wraz ze sceną w Starym Folwarku. W ramach projektu powstał też mural na ścianie Ośrodka Czytelnictwa i Kultury w msc. Krzywe przy szlaku rowerowym Green Velo. Jest on jest miłym akcentem przypominającym o współpracy polsko-litewskiej.
Podczas konferencji uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat potencjału turystycznego przygranicznych regionów, podsumować dotychczasową współpracę i dowiedzieć się jakie nowe możliwości współpracy czekają w nowej perspektywie finansowej 2021-2027.
Partnerzy projektu zapewnili o woli dalszej współpracy na rzecz rozwoju Regionu Solecznickiego i Suwalszczyzny.
Dodatkowym elementem konferencji były wizyty studyjne w odnowionych obiektach w ramach projektu oraz warsztaty rękodzieła lokalnego, tkactwa i kuchni regionalnej Suwalszczyzny. Podczas warsztatów uczestnicy konferencji mogli poznać tajniki produkcji zabawek z drewna, kunsztu pracy tkackiej i posmakować kamedulskich soczewiaków, pierogów z kaczką i innych smakołyków.
Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za współpracę!