Narodowe Święto Niepodległości w gminie Suwałki

11 listopada 2023 roku odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przebrodzie. W tym roku połączone były z uroczystym odsłonięciem muralu prezentującego szarżę 2. Pułku Ułanów Grochowskich, który powstał na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Przebrodzie w ramach programu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” Ministerstwa Obrony Narodowej. Fundacja na Rzecz Rozwoju Gminy Suwałki pozyskała środki na ten cel w kwocie 20 000 tysięcy. Ułani Grochowscy są patronami Szkoły Podstawowej od 2010 roku, stąd też pomysł na mural. W ramach zadania „Wspomnienie o białych ułanach – upamiętnienie 2 Pułku Ułanów Grochowksich na ścianie Szkoły Podstawowej w Przebrodzie, patrona szkoły” odbyło się także szkolenie z terenoznawstwa i orientacji w terenie, w którym wzięła udział młodzież szkolna z 6,7 i 8 klasy szkoły podstawowej oraz wystawa edukacyjno- patriotyczna upamiętniająca działalność białych ułanów.

Uroczystość rozpoczęła się oddaniem hołdu poległym żołnierzom na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach poprzez zapalenie 243 zniczy przy obelisku 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Część oficjalna odbyła się na placu przed Szkołą Podstawową w Przebrodzie i zgromadziła społeczność szkolną, gminną oraz gości. Przybyła reprezentacja 2 Batalionu Czołgów 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na czele z kapitanem Marcinem Szprochem, spadkobiercy Ułanów Grochowskich, poczty sztandarowe szkół i OSP. Głos zabrali między innymi poseł Jarosław Zieliński, przedstawiciele samorządu na czele ze Zbigniewem Mackiewiczem, wójtem gminy i Markiem Jerominem, przewodniczącym Rady Gminy, Tadeusz Chołko, prezes „Fundacji na Rzecz Rozwoju Gminy Suwałki” i Paweł Mackiewicz, dyrektor szkoły.
Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki, złożył podziękowania wszystkim przybyłym. Jak mówił, jedyną wartością, jaką w Narodowym Dniu Niepodległości możemy ofiarować poległym za Ojczyznę patriotom, jest pamięć, a odsłonięty mural ma o nich przypominać i wskazywać wzorce postępowania.

Po oficjalnej części odbyła się akademia w wykonaniu Zespołu „SONUS” z Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki , zespołu „Ance Kamance” oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Przebrodzie. Umundurowanie i  wyposażenie ułanów można było obejrzeć podczas żywej lekcji historii przeprowadzonej w imieniu Stowarzyszenia 2 Pułku ułanów Grochowskich przez emerytowanego nauczyciela historii Stanisława Mackiewicza.  Podczas uroczystości  również miała miejsce wystawa edukacyjno-patriotyczna poświęcona historii i dokonaniom 2 Pułku Ułanów Grochowskich.  

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Suwałki
Przewiń do góry
Skip to content