Dożynki Gminy Suwałki w Żylinach

W niedzielę, 20 sierpnia 2023 roku rolnicy gminy Suwałki obchodzili święto plonów. Dożynki rozpoczęła o godzinie 14.00 msza święta w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żylinach, następnie przedstawiciele sołectw gminy Suwałki przemaszerowali z wieńcami dożynkowymi we wspólnym korowodzie, którzy poprowadzili starostowie dożynek Anna i Łukasz Chomicz z Korklin. W barwnym korowodzie zaprezentowało się 14 sołectw. Każde sołectwo w podziękowaniu otrzymało kosz upominkowy.W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe wzięło udział siedem sołectw. Konkurs polegał na ocenie stoiska pod względem kreatywności, wyglądu stoiska, zgodności z tradycją  dożynkową. Nagrodę główną, czyli 3000 tysiące złotych zdobyły Osinki. Pozostałe sołectwa  otrzymały bony o wartości 500 złotych.

Konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” :

  • w kategroii Tradycyjny Wieniec Dożynkowy otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Niezłe Ziółka” z Sobolewa, otrzymało nagordę  w kwocie  1 500 złotych, pozostałe dwa sołectwa zostały wyróżnione bonem o wartości 500 złotych.
  • w kategroii Dowolny wieniec Dożynkowy nagrodę głowną zdobyła Mała Huta, nagordzeni zostali kwotą 1 500 złotych, pozostałe osiem sołectw otrzyamło bony w kwocie 500 zł. 

Do Turnieju Wsi zgłosili się przedstawiciele sześciu sołectw.

Wyniki turnieju:

I miejsce- Sobolewo – nagroda ww kwocie 800 złotych

II miejsce- Krzywe – nagroda w kwocie 600 złotych

III miejsce Niemcowizna – nagroda w kwocie 400 złotych

Wyróznienia: Osinki oraz Mała Huta.

Po uroczystym otwarciu dożynek przez Zbigniewa Mackiewicza, wójta gminy Suwałki, miała miejsce część artystyczna w wykonaniu zespołów Wigranie ze Starego Folwarku, Ance Kamance, Red Bend, Sonus, Bagatela i Teatru „Zamanionego” oraz zespołu Szyjemy. Gwiazdą wieczoru był zespół Mister Night. Po występach odbyła się  dyskoteka pod gwiazdami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przedstawicielom wsi, uczestnikom konkursów, przybyłym gościom oraz osobom, które swoją obecnością uświetniły obchody dożynek.

Podczas dożynek odbył się również kolejny piknik ekologiczny zorganizowany w ramach projektu ,,Ekologia – znam, stosuję i popieram!”. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą zastosowania odnawialnych źródeł energii we własnych gospodarstwach domowych. Najmłodsi korzystali z darmowych atrakcji tj. edukacyjne stoiska ekologiczne,
zjeżdżalnia dmuchana, tor przeszkód.  Miało miejsce podsumowanie II etapu konkursu plastycznego pn. ” ,,Odnawialne źródła energii – znam i popieram!”.

Laureaci w kategorii wiekowej klasy I-IV:

I miejsce – Oliwia Mikłaszewicz

II miejsce – Magda Chomicz

III miejsce- Maria Mackiewicz

Laureaci w kategroii wiekowej klasy V-VIII:

I miejsce – Lena Sitko

II miejsce- Cezary Cichocki

III miejsce Nina Rukść

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

Zwycięzcom gratulujemy!

Fotorelacja poniżej:

.

Dożynki Gminy Suwałki w Żylinach
Przewiń do góry
Skip to content