XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny

Wszystkich miłośników historii, archeologii i nowoczesnych technologii zapraszamy na niezwykły XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 1-2 lipca!
W Suwałkach-Krzywólka nad zalewem “Żwirek” odbędzie się XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny, podczas którego nie zabraknie historii, tradycyjnego rzemiosła, a także nowych technologii. Będzie to pełen emocji edukacyjny weekend, który zapewni niezapomniane atrakcje osobom w każdym wieku.
Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów archeologii, jak i do osób, które chcą lepiej poznać niepowtarzalną historię Suwalszczyzny. To również doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia czasu na nauce i zabawie. Najmłodsi i nieco starsi będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach kreatywnych, grze terenowej, poznać historię drukowaną w 3D i doświadczyć mocy technologicznych atrakcji.
Festyn, który organizowany jest cyklicznie od 1999 roku, uważany jest za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, podczas której uczestnicy mogą doświadczać historii i uczyć się jej przez zabawę. W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji.
Podczas dwudniowego festynu uczestnicy będą mieli okazję poznać również tradycyjne rękodzieło i wcielić się w rolę prawdziwych archeologów. Poznają średniowieczne techniki i rzemiosła, jakimi posługiwali się wikingowie z Suwalszczyzny, czyli Jaćwingowie. Będzie można między innymi zobaczyć, jak wykonywali broń z krzemienia, poznać tajniki lepienia naczyń z gliny, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabraknie również pokazów średniowiecznych metod sporządzania leczniczych ziołowych mikstur, a nawet trucizn.
Emocji przybyłym gościom dostarczą pokazy walk wojowników, turnieje i rozmaite inscenizacje, którym towarzyszyć będą koncerty muzyki inspirowanej motywami pradziejowymi. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru – Zespołu Percival.

Szczegółowe informacje dotyczące XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, w tym harmonogram wydarzenia, dostępne są na stronie internetowej https://archeologiczny.pl/.
Zapraszamy do odkrywania tajemnic przeszłości i wspólnego uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Organizatorem XIX Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach wraz z Partnerem – Centrum GovTech.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

XIX Jaćwieski Festyn Archeologiczny
Przewiń do góry
Skip to content